Edremit’te dolu yağışı

Balıkesir'in Edremit ilçesinde nohut büyüklüğünde yağan dolu etkili oldu. Edremit Ziraat Odası Başkan Vekili Ali Yılmaz Diker, “Bölgede iki günden bu yana aralıklarla yağan sağanak yağmur etkili oldu. Yağmur çiftçiyi sevindirdi, ancak ardından başlayan dolu ise endişelendirdi.”

0
829
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir’in Edremit ilçesinde sabah saatlerinde etkili olan sağanak yağmurun ardından başlayan dolu yağışı hayatı olumsuz etkiledi.

İlçede yaklaşık 15 dakika süren ve nohut büyüklüğündeki dolu çevreyi beyaza bürüdü.
Dolu ve ardından başlayan yağışa hazırlıksız yakalananan vatandaşlar kendilerini korumak için kapalı alanlar aradı. İlçede araçların üzeri ve yerler adeta kar yağmışçasına beyaz renge büründü.
Edremit Ziraat Odası Başkan Vekili Ali Yılmaz Diker, bölgede dünden bu yana sağanağın etkili olduğunu belirterek, yağmurun çiftçiyi sevindirdiğini, ancak ardından başlayan dolunun ise endişelendirdiğini söyledi.
Yalancı bahara aldanarak çiçek açan meyve ağaçlarının doludan olumsuz şekilde etkilendiğini ifade eden Diker AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Dolu küçük taneli yağdığı için tarım alanlarına pek bir zararı olmaz. Ancak şiddetli geçiş noktalarında etkisi mutlaka olmuştur. Yalancı baharla birlikte çiçek açan veya çiçek bağlama aşamasında olan meyve ağaçları leblebi büyüklüğüdeki doludan olumsuz etkilenmiştir mutlaka. Ancak daha çok yeni olduğu için nerelerde tam zararı olup olmadığını hemen bilemeyiz. Çiftçilerimiz gün içerisinde bize dolu ile ilgili detaylı bilgiler aktaracaktır. Ondan sonra dolunun net etkisi ortaya çıkacaktır” dedi.