Edremit’te genç çiftçilere küçükbaş hayvan dağıtımı

Balıkesir'in Edremit ilçesinde Genç Çiftçi Destekleme Projesi kapsamında 3 kadın çiftçiye toplam 111 adet koyun dağıtıldı.

0
992

 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında yürüttüğü Genç Çiftçi Projesi kapsamında hayvancılık alanında hibe almaya hak kazanan Edremitli genç çiftçilere küçükbaş hayvan dağıtımı ilçe kaymakamı Ali Sırmalı başkanlığında yapıldı.

Proje kapsamında hibe desteğinden faydalanmaya hak kazanan 3 kadın çiftçiye kura çekimi ile kişi başı 30 bin TL değerinde 37’şer adet küçükbaş hayvanın dağıtımı veteriner hekim kontrolünde gerçekleştirdi.

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Recep Özbudak ile ilçe gıda tarım ve hayvancılık Müdürlüğü yetkileri tarafından genç çiftçilere hayvanları teslim edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Edremit Kaymakamı Sırmalı: “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve genç kırsal nüfusun istihdamına katkıda bulunulması amacıyla Genç Çiftçi Projelerinin Desteklemesi Programı’nı uygulamaya koymuştur. Bu kapsamda İlçemizde 2016 yılında kırsal alanda faaliyet gösteren 18- 40 yaşındaki 12 genç çiftçi hibe desteğinden faydalanmıştır. 2017 yılında da 14 genç çiftçimiz hibe desteklemesinden faydalanmıştır. Özellikle Genç Çiftçi projesi kapsamında bayanlarımızın bu projeden faydalanmasının büyük önem taşıdığını düşünmekteyim. Bugün bayan geç çiftçilerimize koyunları vermekten dolayı da büyük mutluluk duymaktayım” dedi.

Genç Çiftçi Projelerinin Desteklemesi Programı hakkında bilgi veren Edremit Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Recep Özbudak ise, “2016 yılında; 12 genç çiftçimizden, bitkisel üretimde 1 kişi Kontrollü Örtü Altı Tesisinde Sebze Yetiştiriciliği, Hayvansal üretimde de; 4 çiftçimiz Büyükbaş Hayvancılık, 1 çiftçimiz Küçükbaş Hayvancılık ve 6 çiftçimiz de Arıcılık konularında hibe desteklemesi almıştır. Böylece Genç Çiftçi Projesi ile 2016 yılında 3 kadın çiftçimiz Büyükbaş Hayvancılık, 1 kadın çiftçimiz Küçükbaş Hayvancılık ve 2 kadın çiftçimizde Arıcılık konularında hibe desteklemesinden yararlanmıştır. Genç Çiftçi projesi kapsamında 2017 yılında da 14 adet çiftçimiz hibe desteklemesinden faydalanmış olup; 14 genç çiftçimizden bitkisel üretimde 1 kişi İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği, Hayvansal üretimde; 6 çiftçimiz Büyükbaş Hayvancılık, 3 çiftçimiz Küçükbaş Hayvancılık ve 4 çiftçimiz de Arıcılık konularında hibe desteklemesi almıştır. Böylelikle 2017 yılında 4 kadın çiftçimiz Büyükbaş Hayvancılık,3 kadın çiftçimiz Küçükbaş Hayvancılık,1 kadın çiftçimiz Arıcılık ve 1 kadın çiftçimiz de İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği konularında hibe desteklemesinden yararlanmıştır” ifadelerini kullandı.