Edremit’te gergin meclis toplantısı.

Balıkesir’in Edremit ilçesinin CHP’li Belediye Başkanı Kamil Saka ile Ak Partili Meclis Üyesi Murat Tuna arasında belediyenin borç miktarı yüzünden tartışma yaşandı. Başkan Saka’nın meclis toplantısını terk etmesini istemesi üzerine Tuna ve Ak Parti gurubu salonu terk etti.

0
1458
KABOTAJ Kurtuluş

 

Balıkesir’in Edremit ilçesi Belediyesi’nin olağan Eylül ayı meclis toplantısında belediyenin borç miktarı yüzünden gergin dakikalar yaşandı.

Edremit Belediyesi Meclis Toplantısında Antandros ve Astrya antik kentlerine kaynak aktarılması maddesinin görüşüldüğü esnada Ak Partili meclis Üyesi Murat Tuna’nın belediyenin borçlarının olduğunu ve bu nedenle buraya yüksek miktarda para aktarılmasının doğru olmayacağını söyledi.

Bunun üzerine başkan Kamil Saka’da talep edilen rakamı kendisin de çok bulduğunu ve detaylarının görüşülmesi gerektiğini belirtti.

Belediye başkanı Kamil Saka’nın bir yayın kuruluşuna “Belediyeyi 140 milyon lira borçla devraldık” açıklamasının gerçekleri yansıtmadığını öne süren Tuna, söz alarak meclis toplantısında şöyle konuştu; “Ulusal bir gazetede beyanat veriyorsunuz 140 milyon lira borç ödediğinizi söylüyorsunuz. 40 milyon lira da yatırım yapacağınızı söylüyorsunuz.140 milyon borcu nereye ödediniz? Bütçe görüşmelerinde 74 milyon borcumuz yok muydu? Eğer biz burada siz Edremit Belediye Başkanı olarak, biz de belediye meclis üyeleri olarak milleti doğru bilgilendirmekten imtina edersek milletin hakkı da bizden sorulur bizim hakkımız da sizden sorulur. Verdiğiniz demeçte 140 milyon lira borçla aldığınızı söylemişsiniz bu yalandır. Belediyeyi 79 milyon lira ile devraldınız 5 belde ve Edremit Belediyesini. Verdiğiniz bu beyan doğru beyan mıdır?”.

Tuna’nın iddiaları karşısında başkan Saka da gazeteye yaptığı açıklamaların tamamının arkasında olduğunu kaydederek “Borç ödemediğimizi iddia ediyorsunuz. Nasıl ödemedik? İnsan biraz hesap kitap yapar. Burada demagojiye hiç gerek yok. Açın bakın hesaplara nereye ne kadar ödenmiş? Ayrıca bu konudaki sorularınızın cevabını önümüzdeki meclis toplantısında alacaksınız. Verdiğim o demeçte söylediklerimin aynen arkasındayım. Yalan söyleyen, sahtekarlık yapan sizsiniz Murat Bey.” diye konuştu.

Tuna’nın iddialarını ardı ardına tekrarlayarak belediye başkanını sahtekarlıkla ve yalancılıkla itham etmesi üzerine başkan Saka Tuna’nın mikrofonunu kapattırdı.

Bunun üzerine ortam iyice gerilince. Başkan Saka Ak Partili meclis üyesi Murat Tuna’nın konuşmaya devam etmesi halinde dışarı çıkartılacağını söyledi. Tuna konuşmaya devam edince başkan Saka, “Tek et burayı” uyarısında bulundu. Tuna’da “Terk etmiyorum, kendim çıkıyorum” diyerek salından ayrıldı. Tuna ile birlikte Ak Partili diğer meclis üyeleri de salondan ayrıldı.

Bunun üzerine belediye başkanı Kamil Saka 9 Eylül Pazartesi günü saat 16.00’da toplanmak üzere meclis toplantısının birinci oturumunu sonlandırdı.