Edremit’te Hıdırellez Kutlamaları

- Balıkesir'in Edremit ilçesinde Hıdırellez kutlamaları kapsamında Edremit Çayı kıyısına akın eden çok sayıda kişi dileklerini yazdıkları kağıtları suya bıraktı, topladıkları çakıl taşlarını suya attı ve toprağa sahibi olmak istediklerinin resimlerini çizdi.

0
676
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir’in Edremit ilçesinde, Hıdırellez dolayısıyla akşam saatlerinde bir araya gelen vatandaşlar, hava kararıncaya kadar Edremit Çayı kenarına toprağa sahip olmak istediklerinin resimlerini çizdi ve dileklerini yazdıkları kağıtlar ile topladıkları çakıl taşlarını çaya attı.

Edremit Körfezi’nde yüzlerce kişi Hıdırellez kutlaması için Edremit Çayı kenarına akın etti.

Çay kenarında toplanan çoğunluğu kadınlardan oluşan vatandaşlar, tuttukları dilekleri taş ve odun parçaları ile dere kenarına çizdiler. Bazı vatandaşlar ise kağıt parçasına yazdıkları dileklerini taşa sararak Edremit Çayının sularına bıraktı.

Çay kenarına dilek tutmak için gelen Emine Varol, yaptığı açıklamada geçmiş yıllardan kalan gelenekleri sürdürdükleri için mutlu olduğunu söyledi.

Bu geleneklerin eskisi kadar ilgi görmediğini dile getiren Varol, şunları kaydetti:

“Artık gelenek olmuş. İnsanlar geliyorlar, dileklerini diliyorlar. Önümüzdeki yıllar için umutlarını dile getiriyorlar. Umarım herkesin gönüllerindeki şey bu sene kabul olur. Allah kabul etsin.”

Etkinliğe katılanlardan Merve Tosun, yaptığı açıklamada, Hıdrellezi kutlamak, dileklerini dileyip suya bırakmak için Edremit Çayı kenarına geldiğini, Allah’tan sağlık, huzur ve mutluluk dilediğini söyledi.

İçinden geçen her şey için bu akşam dilek tuttuğunu dile getiren orta okul öğrencisi Büşra Tosun, “Hıdırellez’de dilek tutmak ve suya atmak için geldik. Cep telefonu ve takdir belgesi almayı diledim” dedi.

Nihal Dedeoğlu da dilek tutup dereye taş attığını belirterek, “Bugün Hıdrellez’i kutlamaya geldik. Dileklerimizi suya bıraktık. İlk önce Allah’tan sağlık, huzur, mutluluk diledim. Beraber olduğum nişanlımla birlikte inşallah güzel bir evliliğim olur. Onu çok seviyorum. Burdan selamlarımı iletiyorum. Bütün dualarım asker olan nişanlımla birlikte.” diye konuştu.

Araştırmacı Mehmet Uçar da “35- 40 sene öncesine dönersek çamlık gibi büyük alanlarda insanlar toplanır birbirleriyle dayanışma içinde Hıdrellez’i kutlar. Çay kenarlarında yürürler, otururlar ve çay kenarlarında taşlardan ev, araba yaparlar. Bunlarla dilek dilerler. Taştan ne yapılırsa o dileniyor. Eskiden daha çok katılım oluyordu, daha heyecanlı geçerdi eskiden. Şimdilerde ise ilgi oldukça azaldı gibi.” ifadelerini kullandı.