Edremit’te ilk zeytinyağı sıkıldı.

-2017- 2108 zeytin ve zeytinyağı sezonunun ilk zeytinyağı Edremit ilçesinde sıkıldı. Ortalama 12 kilo zeytinden 1 litre yağ elde edildi. -Erken hasat zeytinyağında yağ oranı düşük olduğu için meyve kokusunun hat safhada olduğuna işaret eden Semerci, “Sezonun ilk yağını sıkmak zeytinciler için yeni bir doğumun başlangıcı gibidir.”

0
1457

Bu yıl yaklaşık 20 bin ton üretimin beklendiği ve Türkiye’nin en erken zeytinyağı sıkımının yapıldığı yer olan Edremit Körfezinde ilk hasat zeytinyağı elde edildi.

Bu sene 12 kilo zeytinden ortalama 1 litre yağ elde ediliyor. Yoğun meyve aromasına sahip olan erken hasat zeytinyağları bu sene 25 liradan raflarda yerini alacak.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde yeni sezon zeytinyağı Mehmet Erçevik’e ait fabrikada sıkıldı.

Erken hasat zeytinyağını tercih edenlerin sayısı her geçen gün giderek artarken, bölgedeki üreticiler de meyve aroması yüksek olan erken hasat zeytinyağlarını bugünden itibaren sıkmaya başladı.

Edremitli zeytin üreticisi Mehmet Semerci, sezonun ilk yağını sıkmanın zeytinciler için yeni bir doğumun başlangıcı gibi olduğunu söyledi.

Edremit’in Avcılar mahallesinde bir fabrikada bölgedeki zeytinliklerden elde edilen zeytinlerden ilk zeytinyağı sıkımını gerçekleştirdiklerini belirten Semerci, “Zeytinliklerimizden elde ettiğimiz zeytinlerin hasatının üzerinden 24 saat geçmeden yağını çıkartıyoruz. İçinde polifoneller dediğimiz zeytinyağının koruyucu özellikleri, iyileştirici özellikleri son derece yüksek oluyor erken hasat sıkımında. Erken hasat diye nitelediğimiz Eylül ayının 22′.nde zeytin sıkımı pek görülmemiştir. Ama bu yıl erken bir yıl olduğu için meyve zamanından önce olgunlaşmış. Bir de sulanan zeytin ağaçlarından olduğu için yağ sıkımına ve hasata bir süre erken başlanıldı.” dedi.

Son derece memnun olduklarını dile getiren Semerci;

“Bölgede zeytin rekoltesi çok güzel. Umuyorum Türkiye ihracatına önemli katkısı olur. Umuyorum ve diliyorum ki bölge için, bölge halkına ve bütün ülkemize hayırılı uğurlu bereketli bir zeytin sezonu olur. Bu barış ağacının altında bu üründen daha çık faydalanırız” diye konuştu.

-100 kiloda 11-12 litre yağ.

Kasım aralık aylarında 100 kilo zeytinden 20 litreye kadar yağ elde edildiğini kaydeden Semerci şunları söyledi;

“Bu ayda yapılan hasatta 100 kilo zeytinden 11-12 fazla 15 litreye kadar yağ elde edebilirsiniz. Bu verim düşüklüğü gibi gelebilir ama kalitesinin yüksekliği o aradaki farkı kapatır. Meyve tam olgunlaşmadan, siyaha dönmeden elde edilen yem yeşil mis gibi kokusu olan yağları elde etmek için biraz erkence hasat etmemiz lazım. Biz de onu gerçekleştirdik.”

Şu anda fiyatların tam belli olmadığını da hatırlatan Semerci, erken hasat zeytinyağının son tüketiciye 25 liradan ulaşacağını sözlerine ekledi.

Bir başka zeytin üreticisi olan Ziraat Mühendisi Mehmet Balcı da “Burada sıkılan zeytinler dün toplandı. Bugün buraya geldi ve hemen sıkılıp ambarımıza giriyor. Dolayısıyla da zeytinyağında hiç bozulma olmadan, zeytinde hiç bozulma olmadan taşıması gereken bütün güzel özellikleri içinde barındıran bir yağ üretiyoruz şu anda. Tüketicilerin yağın bu güzel özelliklerini bilmeleri, tanımaları arttıkça bizim yağımız da kıymetlenecek. Üretici de yağın en güzel şekilde üretildiği bu tarihlerde hasada başlayacaklar. Tabi bizim meyvemiz kışın toplanan bir meyve. Son baharda bu aylarda başlar, tahmin ediyorum Ocak, Şubat ayına kadar hasat sürer. Ben her zaman erken hasatı öneriyorum. Kendin de sürekli bu tarihlerde hasada başlıyorum. 2017 yılının bütün üreticilere kazasız, belasız geçmesini, hayırlara vesile olmasını, bol kazanç getirmesin, diliyorum” şeklinde konuştu.