Edremit’te Kadınlar Gününde şehit anneleri ziyaret edildi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Balıkesir’in Edremit ilçesinde düzelene bir dizi etkinlikle kutlandı. Edremit Belediyesi öncülüğünde “Edremit Kadınları Güç Birliği” tarafından düzenlenen etkinliklere yağmurlu havaya rağmen çok sayıda kişi katıldı. Etkinliklere konuk olarak katılan Şehit Anneleri Derneği Başkanı Pakize Akbaba ve Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Özgirgin, Edremit ilçesinde yaşayan 3 şehit annesini evlerinde ziyaret etti.

0
784
KABOTAJ KABOTAJ

Edremit’te 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliklere yağmura rağmen kadınlar yoğun ilgi gösterdi. Etkinlik esnasında Cumhuriyet Meydanındaki törene katılan erkekler, kadınların ıslanmaması için şemsiye tuttu.

Edremit Belediyesi’nin öncülüğünde kadın kooperatifleri, kadın dernekleri, kadın muhtarlar ve siyasi partilerin kadın kollarının oluşturduğu “Edremit Kadınları Güç Birliği” tarafından düzenlenen etkinlikler kapsamında ilk olarak belediye hizmet binası önünde toplanan kadınlar Menderes Bulvarı üzerinden Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü.

Yağan yağmura rağmen meydanda toplanan kadınlar bir dakikalık saygı duruşunda bulunup ardından İstiklal Marşını hep birlikte söyledi. Edremitli kadınlarla birlikte Şehit Anneleri Derneği Başkanı Pakize Akbaba tarafından Atatürk anıtına çelenk sunuldu.

Günün anlamına dair bir konuşma yapan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka Afrin Harekâtında görev yapan Mehmetçiklere selam gönderdi.

Saka, “Bizler burada 8 Mart’ı kutlarken ülkemizin sınırları dışında bizlerin özgürlüğü için, ülkemizin bağımsızlığı için mücadele ederek Afrin’de canlarını veren tüm şehitlerin annelerine de Edremit’ten kucak dolusu sevgi ve saygılar sunuyor. Hepsinin tek tek ellerinden öpüyorum.  8 Mart Dünya Kadınlar Günü, dünyanın birçok medeni ülkesinde kadın hak ve özgürlüklerinin daha da geliştirilmesi, daha da zenginleştirilmesi ana fikri etrafında yaşanır ve kutlanırken, ne yazık ki 8 Mart ülkemizde, kadına yönelik şiddetin, baskının ve eşitsizliklerin gündeme getirilip, fark edilebilmesini sağlamak için yapılan etkinliklerle yaşanıyor. Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Gününü kutluyorum” dedi.
Daha sonra Başkan Saka yürüyüşe katılan ve meydanı dolduran kadınlara karanfil hediye ederek günlerini kutladı.

Etkinliklere konuk olarak katılan Şehit Anneleri Derneği Başkanı Pakize Akbaba ve Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Özgirgin, Edremit ilçesinde yaşayan 3 şehit annesini evlerinde ziyaret etti.

İlk olarak 2016 yılında Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde PKK’lı teröristlerin bombalı saldırısında şehit olan 11 polisten biri olan 26 yaşındaki Gökhan Kıncak’ın annesi Hanife Kıncak, Gümrük Mahallesindeki evinde ziyaret edildi.

Burada kısa bir konuşma yapan Şehit Anneleri Derneği Başkanı Pakize Akbaba, “Her gün dua ediyoruz şehit gelmesin diye ama geliyor. Bir çaresine baksınlar neden bu durumlara kadar gittik. Neden mecbur kaldık oralara gitmeye? Bu gidenler candır, evlattır, yürektir. Bir ocak sönüyor, hayatımız alt üst oluyor. Kolay değil bu. İnşallah sonumuz iyi olur. Allah Türkiye’mize birlik, düzen versin diye dua ediyoruz” dedi.

Şehit Anneleri Derneği Başkanı Pakize Akbaba ve Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Özgirgin daha sonra 2016 yılında

Şırnak’ın Uludere ilçesinde görev yaptığı birlikte geri manevra yapan tankın altında kalıp, ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit olan Uzman Çavuş Özcan Mutlu’nun (31) annesi Süheyla Mutlu ve 3 gün sonra Mardin’in Nusaybin ilçesinde şehit olan Uzman Çavuş Aycan Özdil’in annesi Serpil Özdil, ilçeye bağlı İkizçay Mahallesi’ndeki evlerinde ziyaret edildi. Ziyaretlerde oldukça duygulu anlar yaşandı.