Edremit’te kadınlardan basın açıklaması ve oturma eylemi

Balıkesir’in Edremit ilçesinde kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması Gurubu tarafından bir basın açıklaması yapıldı ve oturma eylemi düzenlendi.

0
301
KABOTAJ Kurtuluş

Cumhuriyet Meydansında bir araya gelen yaklaşık 500 kadın, ellerinde taşıdıkları dövizlerle kadın cinayetlerinin son bulması ve katillerinin en ağır biçimde yargılanması için bir basın açıklaması yaptı, ardından oturma eylemi düzenledi.

Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması Gurubu üyelerinin okuduğu Basın açıklamasında kadınlara yönelik şiddet dile getirilerek eşleri tarafından öldürülen kadınların katil zanlılarına en ağır cezanın verilmesi istendi.
“Artık yeter, kadın cinayetleri son bulsun!”, “Işıl’ın katili yasaların öngördüğü en ağır cezayı alsın!”, “Bağır herkes duysun, erkek şiddeti son bulsun!” sloganlarının atıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Erkek egemen zihniyet tarafından kadınların ve çocukların yaşama hakları yok ediliyor. Her gün en az üç kadın öldürülüyor! Kadına yönelik şiddet hız kesmeden tüm barbarlığı ile sürüyor… Bu durum artık dayanılamaz noktada. Daha kaç kadın ve kaç çocuk öldürülecek?
Esra, Pınar, Aygül, Emine, Küçük Zeynep, Küçük Kuzey Efe, yaralanan Zeliha… Şimdi de Işıl! Işıl da 5 gün önce öldürüldü! Daha ömrünün baharında! Katil yine en yakını, yine koca! Körfez, bir kadın cinayetine daha tanık oldu. Işıl kocası tarafından bıçak darbeleriyle öldürüldü. Çok üzgünüz. Işıl, kocasından şiddet görmesi nedeniyle daha önce savcılığa başvurmuş ve koruma ve evden uzaklaştırma kararı almıştı. Katil koca, uzaklaştırma kararının hemen bitiminde eve döndükten bir kaç gün sonra Işıl ‘ı bıçaklayarak öldürdü. Olaya bıçaklı kavga süsü vermek isteyen fail, Işıl’ın eline katlettiği bıçağı tutuşturdu.
Katil, tüm diğer benzerleri gibi ” iyi hal” indirimine güvenerek işledi cinayeti. Bizler; kadın cinayetlerine, erkek şiddetine ve erkek yargıya “Dur” diyoruz. Devlete sesleniyoruz: Işıl için ve tüm kadınlar için; “Kadın cinayetlerini Acil Önle” diyoruz. Adalet istiyoruz.”
Kadınlar, basın açıklamasının ardından 10 dakikalık oturma eylemi düzenledi.