Edremit’te liselilerden engelliler için anlamlı etkinlik

0
1154
KABOTAJ Kurtuluş

Edremit ilçesinde Saniye- Hüseyin Balya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, okulun “Meslek Lisesi Öğrencileri Engellilerle Buluşuyor” adlı sosyal sorumluluk projesi kapsamında “Engelleri anlıyoruz” sloganı ile bir etkinlik düzenledi.

Saniye- Hüseyin Balya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Muhasebe Alan Şefi Kezban Adalı tarafından koordine edilen ve yaklaşık 30 öğrencinin katıldığı etkinlikte Edremit’te faaliyet gösteren özel bir rehabilitasyon merkezinde eğitim gören engelliler için pastalar, börekler, yemekler hazırlandı. Engellilerle birlikte dans edip onların eğlenmesini sağlayan meslek lisesi öğrencileri onlar için bağlama eşliğinde türküler çalıp söylediler.

Projenin amacının okul öğrencilerle kaynaşmasını sağlamak olduğunu anlatan Saniye- Hüseyin Balya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Yücel Mercan, “Sosyal sorumluluk projesinde bir ilki daha gerçekleştiriyoruz. Okulumuz engelli öğrencilerle buluşup onların sosyal hayattaki sorunlarına çare bulmak amacıyla ilçemizdeki bir rehabilitasyon merkezini ziyarete geldik. Buradaki engelli kardeşlerimizle bir araya gelen öğrencilerimiz okuldaki engelli arkadaşlarını daha iyi anlayıp, onlara daha iyi yardımcı olmak için bu etkinliğe katıldılar. Projemizin bir amacı da birlik beraberlik içerisinde insanların engellerini ön plana çıkarmadan normal davranışları sergilemek ve bu bilinci öğrencilerimize kazandırmak” dedi.

Saniye- Hüseyin Balya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Muhasebe Alan Şefi Kezban Adalı da Sosyal sorumluluk projesi kapsamında okul öğrencileri ile bir proje hazırladıklarını bildirdi.

Adalı, “Hazırladığımız bu projeyle engellilerle buluşmak, onlarla güzel bir gün geçirmek, kendi öğrencilerimiz için de bir farkındalık oluşturmak amacıyla bu projeye imza attık. İnşallah bu projemizde başarılı oluruz. İnşallah engelli kardeşlerimiz gönüllerince eğlenmiştir bugün. Bizim öğrencilerimiz de bu işin anlamını, önemini, bu farklılıkları anlar. Onlar da bundan sonra engellilere olan bakış açılarını değiştirirler diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.toplumdaki

Böylesine anlamlı bir etkinlik düzenledikleri için okul öğrenci ve öğretmenlerine teşekkür eden Edremit Körfez Engelliler Derneği Başkanı Emine Çakır ise şunları söyledi;

“Merkezimizdeki engellilere güzel bir gün yaşattılar. Aynı zamanda da öğrenci arkadaşlarımıza da büyük bir deneyim oldu. Bunun da onlar için unutamayacakları bir anı olduğunu düşünüyorum. Bu tür etkinliklerin artması çok önemli.”