Edremit’te öğrenciler sahil temizliği yaptı.

Edremit'te bir araya gelen ve kendilerine “Budaras etkinlik” adını veren bir gurup öğrenci, sahil temizliği yaptı. Öğrencilerle birlikte Edremit Belediye Başkanı kamil Saka'da çöp topladı.

0
956
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir’in Edremit ilçesinde yaklaşık 20 öğrenci, 15 kilometrelik sahil şeridini temizlemek için kolları sıvadı. Öğrencilere Edremit Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünce eldiven, çöp poşeti ve yerdeki atıkların alınması için maşa desteği verildi.

Öğrencilerile birlikte Akçay sahilinde çöp toplayan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, “bölgemizde yaşayıpta değişik üniversitelerde okuyan çocuklarımız deniz kıyılarındaki kirliliği, atılan pet şişeleri gördükçe bunların temizlenmesi konusunda kendi aralarında bir örgütlenme yapmışlar. Çocuklarımızın bu yapmış olduğu örgütlenmeye biz de belediye olarak katkıda bulunduk. Onlara maşa, eldiven ve çöp torbası gibi destek vermek suretiyle deniz kıyılarımızın biraz daha temizlenme konusunda birlikte çalışmaya başladık. 15 kilometre uzunluğunda bir sahilde yapacağız bu çalışmayı. Her halde 2 veya 3 gün sürecek. Umuyorum bunları atan insanlar çocuklarımızın çalışmasını gördükçe utanır bir daha atmaz diye düşünüyorum. Bu sayede denizilerimiz de temiz kalarak gelecek kuşaklara temiz bir denizi aktarmış oluruz” dedi.

Doğuş Üniversitesi Endistüri Mühendisliği son sınıf öğrencisi Efekan Kadan, “Buradaki arkadaşlarla aynı liseden mezun oldum. Arkadaşlarımızın bazıları hala liseli. Bağımızı koparmadık. Sosyal sorumluluk projesi adına çalışan bir ekibiz. Adımız “Budaras etkinlik”. Edremit Şehit Mustafa Serin Fen Lisesi Öğrencilerinden oluşuyor. Sahillerimizi arkadaşlarımız gezdi. Denize girerken çıkarken pis olduğunu düşündük. Şimdi bir de kış ayları geldiği için rüzgardan dolayı sahildeki çöpler denize uçacağından dolayı biz de temizleyelim denizlerimiz kirlenmesin, çevremiz temiz kalsın istedik” diye konuştu.