Edremit’te pazar yeri yapımı için zeytin ağaçları taşındı.

Edremit Belediyesi tarafından Güre Mahallesi’nde yapılacak olan kapalı pazar yeri inşaatına alanında bulunan zeytin ağaçları iş makineleri yardımı ile bulundukları yerden sökülerek başka yerlere taşındı.

0
1396
KABOTAJ Kurtuluş

Edremit Belediye Başkanı Saka, “Çatısında ki güneş enerji sistemleri ile bölgede bir ilk olacak olan pazaryeri alanında bulunan zeytin ağaçları taşınarak başka alanlarda yaşatılıyor”.

Edremit ilçesinde belediye tarafından Güre Mahallesi’nde yapılacak olan modern kapalı pazaryerinin yapılacağı alandaki zeytin ağaçları başka yere taşındıktan sonra temel kazı çalışmalarına başlandı.

İnşaat çalışmaları başlayan pazaryeri inşaat alanında kalan zeytin ağaçları kesilmeden uzman ekipler tarafından bulundukları yerden sökülerek belirlenen başka alanlara taşındı.

2 bin 530 metrekare alan üzerine iki katlı olarak kurulacak pazaryeri yaşlı ve engelli vatandaşların rahatça ulaşabileceği ve çatısındaki güneş enerjisi sistemiyle de elektrik ihtiyacını karşılayacak özelliğe sahip olmasıyla ve alt katında ki kapalı otoparkı ile bölgede bir ilk olacak.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, “Güre Mahallemizde 2 bin 530 metrekare alan üzerine kurulacak; yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın rahatça ulaşabileceği ve çatısındaki güneş enerjisi sistemiyle de belediye hizmet binamızın elektrik ihtiyacını karşılayacak özelliğe sahip olmasıyla bölgede pazaryeri ihtiyacını modern bir şekilde çözümleyecek olan Güre Kapalı Pazar Yeri’nde ekiplerimiz çalışmalarına başladı” dedi.

Başkan Saka, zeytin ağaçlarının taşınması ile ilgili olarakta, Edremit’te deniz kıyısından dağın eteklerine kadar her tarafın zeytin ormanları ile kaplı olduğunu vurguladı;

Saka, “Bölgemizde en ufak bir voleybol sahası dahi yapmaya kalksak mutlaka birkaç tane zeytin ağacı denk gelmektedir. Onun için bizde bilhassa anayol kıyılarında boş kalan yeşil alanlarımıza buralardan söktüğümüz ağaçları dikerek hem yaşamasını sağlıyoruz hem o boş yeşil alanlarda zeytin ağaçlarını bir peyzaj ağacı olarak değerlendirilip bölgenin karakteristik özelliğini gösteriyoruz. Son olarak Güre Mahallesi’nde yapacağımız pazaryerinde birkaç tane ağaç vardı. Bu ağaçlar kesilmeden, uzman teknik ekip gözetiminde yerlerinden sökülerek Akçay Mahallesi’nde yol kıyısında oluşturduğumuz yeşil alana taşınarak orada yaşamlarını sürdürmeleri sağlandı. Bugüne kadar zeytinin bir dalının bile heba olmasına izin vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz” diye konuştu.