Edremit’te sanat terasları kuruldu.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde belediye tarafından hayata geçirilen ‘Sanat terasları’ düzenlenen tören ile hizmete girdi. Açılış öncesi tarihi hamamın bulunduğu meydanda Tarihi Antandros Şehrini Kurtarma, Koruma ve Yaşatma Derneği üyeleri tarafından ‘Paris’in seçimi-Üç güzeller’ tiyatro oyunu sahnelendi.

0
1065
KABOTAJ Kurtuluş

Altınoluk Mahallesi’nde yaklaşık 750 metre uzunluğundaki dik bir sokak Edremit Belediyesi tarafından yeniden düzenlenerek teraslar oluşturuldu. Merdiven ve engelli rampası ile çıkılan sokakta oluşturulan teraslarda küçük atölyeler kuruldu.

‘İda Sanat Terasları’ adı verilen sokaktaki atölyelerde el sanatları ile kültür ve sanat çalışmaları yapılıyor.

‘İda Sanat Terasları’nın açılışı Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, ve sanatçılar tarafından yapıldı.

Açılış töreninin ardından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Keman Sanatçısı Nevzat Kalender’in keman dinletisi sundu. Açılış töreninde farklı dallarda sanatçıların sergilerinin yer aldığı atölyelerde canlı performanslarda sergilendi.

‘İda Sanat Terasları’ ile ilgili

açıklama yapan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, bu tür bir yerin bölge ve ilçe için büyük bir eksiklik olduğunu söyledi.

Saka, “Böyle bir proje yıllardır aklımdaydı. Bu sokağı görünce burasının yaşanan ve bu tür etkinlik için yaşanan bir mekan haline getirilmesi konusunda karar verdik.  Bu hale getirdik. Bunda emeği geçen herkese ben çok teşekkür ediyorum. Umuyorum burası Altınoluk’umuzun, Edremit’imizin sanat yönünden çıtayı bir kat daha yukarıya taşıyacak diye düşünüyorum” dedi.

Saka şöyle konuştu; “Burası Altınoluk çarşıda teraslar şeklinde adım adım yukarıya kadar yükselen bir mekan. Yeşillikler içinde Altınoluk’umuza yaraşan, yakışan bir mekan. Burada sadece sanatsal çalışmalar yapılacak”

Ressam Serhan Kerestecioğlu, “Ressam arkadaşlarımızla burada canlı performanslar yapacağız. Sergiler olacak, çalıştay olacak bu teraslarda. Dışarıdan şehrimize gelecek olan sanatçılarımızı da burada ağırlayacağız” ifadelerini kullandı.

‘İda Sanat Terasları’ndaki atölyesinde cam eriterek takı ve boncuklar yapan Bahar Eminoğlı, şunları söyledi;

“Bu teras çok güzel bir yer oldu. Sanatçı arkadaşlarımızla birlikte bir çok sanat dalının icra edildiği güzel bir yer oldu doğayla iç içe. Belediye başkanımıza ve belediye çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz böyle bir yeri bize kazandırdıkları için.”

‘İda Sanat Terasları’nda resim, heykel, el işlemeleri, cam eritme, Karikatür gibi branşlar yer alıyor.