Edremit’te sokak hayvanları zehirlendi

Balıkesir’in Edremit ilçesinde kimliği belirsiz kişi yada kişilerce sokaklara zehirli tavuk etleri bırakıldı. İlk belirlemelere göre 10 köpek ve 1 karga zehirden etkilendi. Edremit Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından 4 köpek tedaviye alınırken, 6’sı kurtarılamadı.

0
672

Edremit ilçesine bağlı İkizçay ve Altınkum Mahalleleri’nde zehirlenme sonucu köpek ölümleri meydana geldi. Edremit Belediyesi veterinerlik hizmetleri tarafından yapılan ilk incelemede zehirlenen 10 sokak köpeği ve 1 karga bulundu. Sokak köpeklerinden 4 tanesi Edremit Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde çalışan veteriner hekim tarafından kurtarıldı. Tavukların üzerine atılan beyaz renkli bir zehir sonucu hayvanların öldüğü öğrenildi.

Edremit Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Berna Köroğlu, veterinerlik hizmetlerinde çalışan ekiplerin, zehirlenen köpeklere müdahale ettiğini söyledi.

Zehirlenen 10 köpekten 4’ünün kurtarıldığını belirten Köroğlu vatandaşlara da uyarılarda bulundu. Okul, hastane ve insanların toplu olarak yaşanan yerlerden uzakta sokak hayvanlarını beslemesi gerektiğini söyleyen Köroğlu, hayvanları sevenler kadar, rahatsız olanların olduğunu da belirti.

Köroğlu, “Bizler kanunen sokaklardan aldığımız hayvanları kısırlaştırma ve bakım işlemlerinin ardından aynı yere geri bırakıyoruz. Sokak hayvanlarına bakmak isteyen vatandaşlarımız, okul ve hastane gibi ya da halkın toplu yaşam alanları yakınına değil, insanların da rahatsız olmayacağı yerlerde sokak hayvanlarına bakarsa bu tür olaylar yaşanmaz” dedi.