Edremit’te Süs Bitkileri/Seracılık İhtisas OSB kurulacak

Balıkesir'in Edremit ilçesinde Tarıma Dayalı Süs Bitkileri/Seracılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulması planlanıyor.

0
989
KABOTAJ Kurtuluş

Edremit ilçe kaymakamlığında kaymakam Ali Sırmalı Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Tarıma Dayalı Süs Bitkileri/Seracılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulması kararı alındı.

????????????????????????????????????

Toplantıda, Çıkrıkçı Mevkisinde yaklaşık 550 dönümlük bir arazi üzerine kurulması düşünülen Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin kuruluş aşamaları ile ilgili bakanlık mevzuatları ve izlenecek yol haritası belirleni. OSB’nin bölgeye sağlayacağı istihdam ve teşvik koşulları ile tarım sektöründe Edremit’te oluşacak yenilikler ile mevcut tarım sektörünün geliştirilmesi yönünde değerlendirmeler yapıldı. Yapılacak başvuruların kısa sürede tamamlanarak OSB kurulması sürecinin başlatılması yönünde kararlar alındı.

Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin jeotermal enerji kaynağına sahip bölgelerde kurulmasının öncelikli olduğunu vurgulayan kaymakam Ali Sırmalı “Edremit’te Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin kurulmasını arzu ediyoruz. Bu kapsamda devletimiz, tarım sektöründe uygulanan politikalar ve verilen desteklerle önemli teşvikler sağlamaktadır. Edremit ilçemizin coğrafi konumu ve sahip olduğu jeotermal enerji potansiyelinin değerlendirilerek, özellikle tarım sektöründe bu potansiyelden yüksek seviyede faydalanılmasını istiyoruz. İlçemizde özellikle süs bitkileri, seracılık alanında kurulacak Tarıma Dayalı Organize İhtisas Sanayi Bölgesinin ilçemizin tarımsal ekonomisinin büyümesinde ve gelişmesinde önemli katkılarının olacağı düşüncesindeyiz. Bu nedenle OSB)’nin ilçemize kazandırılması için kısa sürede başvuruların tamamlanması için çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız. Bu konuda Sayın Valimiz Ersin Yazıcı, Bölge Milletvekilimiz Ali Aydınlıoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun büyük destekleri bulunmaktadır” dedi.

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı başkanlığında düzenlenen toplantıya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Erdoğuş, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit Ticaret Odası Başkanı Coşkun Salon, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Özbudak, sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.