Edremit’te “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”

Balıkesir’in Edremit ilçesinin Akçay Mahallesi kordonunda yaklaşık 60 kadın, bisiklet kullanımı yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla ''Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'' etkinliğinde bir araya geldi.

0
204
KABOTAJ Kurtuluş

 

“Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” Akçay Mahallesinde gerçekleştirildi. kimi köpeğini, kimi bebeğini yanına alarak süslediği bisikletine binerek tura katılan kadınlara bazı erkekler de süslü bisikletlerine binerek tura destek verdiler.

”Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”nun Edremit organizatörü Filiz Temiz yaptığı açıklamada, “Bu tur 7 yıl önce İzmir’de Sema Gür tarafından başlatılmış bir harekettir.  Biz kimseye bağlı değiliz. Kadınların oluşturduğu bir özgürlük hareketidir bu. Avrupa Hareketlilik Haftası dolayısıyla yapılan bir etkinliktir bu. Akçay’da 4 yıldır yapıyoruz biz. Bisiklet yolları istiyoruz. Bisiklet ulaşım aracıdır. Kadınların özgürce istediği şekilde bisikletlerine rahatça bineceği yollar istiyoruz. Sadece insanların yürüyüş yollarında değil tüm caddelerde istiyoruz.” dedi.

Temiz, normal bir kıyafetle bisiklete binilmesi halinde kimsenin dikkatinin çekilmemesinden dolayı bu hareketti fark ettirmek için kadınlar olarak süslü bir şekilde bisiklete binerek tur düzenlediklerini söyledi.

Siyah bisikleti ve sim siyah kıyafeti ile tura katılan Pervin Bölükbaşı da “Bu etkinliğimiz bisikletle tur atarak bisiklet yollarının yapılmasının sağlanmasına dikkat çekmek amaçlıyoruz. Artık yollarımız egzoz kokusuyla dolmasın, süslü kadınların parfüm kokusuyla dolsun diyoruz” diye konuştu.

Kadınlar Akçay Cumhuriyet Meydanındaki basın açıklamasının ardından süsledikleri bisikletlerine binerek kordon turu attı. ”Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”na bazı erkekler de katılarak kadınların taleplerine destek verdiler.