Edremit’te tarım hamlesi başlatıldı.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde 25 yıl sona yeninden tarıma açılan Çıkrıkçı Ovası’nda ki 305 dönüm arazide tohumlar toprakla buluşturuldu. Arazinin 146 dönümünde ilk olarak ekilen domates, biber, patlıcan, salatalık, kabak, kavun, karpuz, fasulye ve salatalık hasadına başlandı, 159 dönüm arazide ise yem bitkileri ekimi yapıldı.

0
183
KABOTAJ BAYRAM

Edremit Belediyesi ile Çıkrıkçı Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi arasında geliştirilen ortak hizmet projesi kapsamında ekilen arazide hasada katılan Arslan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada Kazdağları’nın eteklerinde ki Çıkrıkçı ve Bostancı bölgesinin bereketli topraklar olduğunu, bu verimli toprakların yeniden tarıma kazandırıldığını söyledi.

Çiftçilere araç ve ekipman desteğinde bulunduklarını da ifade eden Başkan Arslan; “Edremit’imiz ‘3 T’ olarak adlandırdığımız turizm, tarih, tarım ile kalkınacak. ‘3 T’nin tarım ayağında 305 dönüm arazide tarıma başladık. Hem çiftçilerimiz hem de tüketicilerimiz kazanacak.” dedi.

Edremit Belediyesi olarak turizm, tarih, tarım olarak başladıkları bir hizmet anlayışlarının olduğunu belirten Arslan; “Bugün bu anlayışımızın bir ayağı olan tarım alanında ilk hasatları topluyoruz. Buradaki temel hedefimiz yıllardır ekilmeyen bu topraklarda üreticinin sebze tarımında ürettiği ürünlerin hak ettiği fiyatla alınması. Tarafımızdan da alım garantisi verdik ürünleri alacağız. Tabi ki aracının olmadığı bu durumda daha iyi fiyata satın alacağız ve bu ürünleri de insanlarımızla buluşturacağız. Üretici para kazansın iyi ürün üretsin, doğal ürünleri de daha uygun fiyata vatandaşlarımız alsın. Bu emeği yoğun bir iş fideyi dikmek, çapalamak ama biz teknolojiyi kullanmamız gerektiğini düşündük. Bir tane fide dikim makinesini kooperatifin hizmetine sunduk. Onlar bu aracı kullanıyorlar ve bir günde 40 dönüm yere ekim yapıyor. Bu makinelerden daha fazla temin edeceğiz ve teknolojiyi daha fazla kullanacağız.” diye konuştu

Arslan, Edremit’in geçmişte olduğu gibi günümüzde de tarımın merkezi olacağını kaydetti.