Edremit’te uluslararası açık su yüzme maratonu düzenlenecek

Balıkesir’in Edremit Körfezi’nde Edremit Belediyesi ve İstanbul Yıldızlar Yüzme Spor Kulübü iş birliğiyle ilk kez Uluslararası Açık Su Yüzme Maratonu düzenlenecek.

0
990
KABOTAJ Kurtuluş

Edremit Körfezi 10 Eylül 2017 Pazar günü ilk kez düzenlenecek olan Uluslararası Açık Su Yüzme Maratonu’na ev sahipliği yapacak.

Edremit Belediyesi ve İstanbul Yıldızlar Yüzme Spor Kulübü tarafından ortaklaşa Yüzme Federasyonu gözetiminde düzenlenecek olan maratona 300 sporcunun katılacağı bildirildi..

Belediye Başkanlık makamında Edremit Uluslararası Açık Su Yüzme Maratonu’nun tanıtım basın toplantısında konuşan belediye başkanı Kamil Saka, Edremit’te turizmin ve sportif faaliyetlerin artması için çalıştıklarını belirterek geçen yıl ilk kez Kazdağları’nda dağ maratonu düzenlediklerini bu yılda ilk kez yüzme maratonu gerçekleştireceklerini kaydetti.

Turizm sezonunu uzatabilmek adına çeşitli organizasyonlar yaptıklarını söyleyen Saka, “Edremit Açık Su Maratonu bölgemizde ilk kez düzenlenecek bir organizasyon olacak. Toplam 300 sporcunun, Yüzme Federasyonu hakemlerinin ve izleyici olarak geleceklerin katılımı ile önemli bir hareketlilik olacak. Kazdağları’nın yemyeşil doğasının Ege’nin mavi suları ile buluştuğu Edremit sahillerinde kula atmak sporcularımız içinde farklı bir deneyim olacaktır” dedi.

Başkan Saka, tüm vatandaşları yarışmaları izlemek üzere Akçay sahiline davet etti.

Ticaret Odası başta olmak üzere ilçede ki sivil toplum örgütlerinin organizasyona destek verdiğini de vurguladı.

İstanbul Yıldızlar Yüzme Spor Kulübü Başkanı Mustafa Özer’de yaptığı açıklamada Edremit Körfezi’nde Edremit Belediyesi’nin desteği ilk kez açık su maratonu düzenlendiğini belirterek “Türkiye Yüzme Federasyonu gözetiminde yapılacak olan maratonda 2 km ve 4 km etabında yaklaşık 300 sporcu mücadele edecek. Belçika, Kıbrıs’tan da maratona katılım olacak. Dünya şampiyonu sporcuların ve dünya şampiyonu Türk sporcularımız Ahmet Nakkaş, Serkan Atasoy, ile 87 yaşında ki maraton yüzücümüz Levent Aksüt ve Manş Denizi’ni geçen Türk takımından sporcu arkadaşlarımızın yer alacağı toplam 300 sporcumuz Pazar günü Edremit Belediyesi Açık Su Maratonu’nda kulaç atacaklar” dedi.

10 Eylül Pazar günü saat 10.00’da Edremit’in Akçay Mahallesi’nde ki belediye plajından başlayacak maratonda sporcular Edremit Körfezi’nde 2 bin ve 4 bin metre parkurunda kulaç atacaklar.