Edremit’te uluslararası zeytinyağı tadımı eğitimi

Uluslararası zeytinyağı danışmanı Türk, İsrail ve Yunan uzmanlar Balıkesir'in Edremit ilçesinde, Türkiye'nin değişik bölgesinden gelen 40 katılımcıyı kaliteli zeytin yetiştiriciliği ve zeytinyağı tadımı konusunda bilgilendirdi.

0
492
KABOTAJ Kurtuluş

 

Balıkesir’in Edremit ilçesinde, uluslararası zeytinyağı danışmanları İsrailli Ehud Soriano, Yunan Kostas Liris ve Uluslararası zeytinyağı tadım uzmanı gıda yüksek mühendisi Birsen Can Pehlivan tarafından kaliteli zeytin yetiştiriciliği ve zeytinyağı tadımı eğitimi verildi.

Edremit Ticaret Odası ev sahipliğinde Güre’de bir otelin konferans salonunda gerçekleştirilen eğitimlere Türkiye’nin zeytin üretimi yapılan bölgelerinden 40 kişi katıldı. Katılımcılara 3 günlük eğitim sonunda zeytinyağı tadımı uzmanlık belgesi verildi.

Oda Yönetim Kurlu Başkanı Coşkun Salon, gazetecilere yaptığı açıklamada, zeytinyağı tadım eğitimlerine 3 yıl önce başladıklarını ve her geçen yıl katılımların daha da arttığını söyledi.

İyi zeytinyağının nasıl olabileceği konusunda kurslar düzenlediklerini belirten Salon, “Şu anda üçü de birbirinden değerli uluslararası tadım lideri olan biri Türk uzman Birsen Can Pehlivan, diğeri İsrail’den zeytinyağı üretim danışmanı Ehud Soriano ve uluslararası tadım lideri Yunan Kostas Liris. Bu eğitimleri üreticilerimizin uluslararası standartlarda nasıl daha iyi kaliteli yağ elde edebilirler diye yapıyoruz. Tüm üretici arkadaşlarımızın bu tadımlarda olmasını istiyorum. Çünkü uluslararası standartta gerçekten doğru sandığımız fakat gelişime açık olan bir sektör olduğu için burada onlara faydalı olabileceğini düşündüğümüz için yapıyoruz bu eğitimleri.” dedi.

Kuzey Ege’nin Türkiye’nin önemli bir zeytin üretim merkezlerinden bir tanesi olduğunu da kaydeden Salon, Son 3 yıldır da dünyanın birçok yerinde ödüle doymayan bir bölge olan Kuzey Ege zeytinlerinin Arjantin, Çin, İspanya ve Yunanistan gibi birçok ülkeden ödül ile döndüğünü sözlerine ekledi.

İsrailli zeytinyağı üretim danışmanı Ehud Soriano, Edremit’te ki ve genel olarak Türkiye’de ki üreticilere kaliteli zeytinyağı elde edebilmeleri için üretim aşamalarında neler yapabileceklerini anlattığını belirtti.

Kaliteli zeytinyağı elde etmek için çeşitli aşamalar olduğunu ve bu aşamaların tarladan başlayıp sıkım haneye, şişeleme ve pazarlamaya kadar uzandığını dile getiren Soriano, “Her aşamanın çok iyi farkında olup bizim kaliteli zeytinyağı elde etmemizde yardımcı olacak veya engel olabilecek her türlü etki ve etmenin farkında olup ona göre üretim yapmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Yunanlı zeytinyağı sektörü danışmanı ve ziraat mühendisi Kostas Liris, Edremit’te zeytinyağı tadımı uzmanlık eğitimi verdiklerini ifade ederek şöyle konuştu; “Kaliteli zeytinyağı üretmenin inceliklerini ve kaliteli bir ürün elde etmek için neler yapılmalı bunu konuşuyoruz. Katılımcıların ilgisi ve heyecanı beni çok etkiledi. Homeros’un da “Altın sıvı” olarak adlandırdığı bu zeytinyağına karşı olan ilgi beni çok etkilerdi. Çok heyecanlıyım ve yeni hasat döneminde ortaya çıkacak olan ürünleri de görmek ve tatmak için sabırsızlıkla bekliyorum. Yine onların da bu yıl muhteşem örnekler olacağına inanıyorum.”

Uluslararası zeytinyağı tadım uzmanı gıda yüksek mühendisi Birsen Can Pehlivan da bunun 3 günlük uluslararası bir zeytinyağı üretim teknikleri ve tadım eğitimi olduğunun dile getirerek, “Üretim teknikleri kısmında daha çok kaliteli zeytinyağını nasıl üretiriz, hangi metotlarla   üretiriz, hangi süreleri uygularız ve kaliteli zeytinyağına nasıl ulaşırız? gibi soruların cevabını arıyoruz. Yurt dışından gelen arkadaşlarımdan birisi üretim teknikleri konusunda uzman, diğeri bahçe bakımı ve fabrikaya geliş konusunda uzman. Onlar o konulardan bahsediyor. Ben de işin tadım ve kimya kısmını anlatıyorum. Eğitimlerin üçüncü gününde ise tadım konusunda uzmanlaşma bilgileri vereceğiz ve yeni gelişen üretim tekniklerinin avantajları ve dezavantajları konusunda teknik bilgiler vermeye devam edeceğiz. Eğitime Adana’dan, Muğla’dan, Çanakkale’den, Trakya’dan olmak üzere Türkiye genelinden katılımcı arkadaşlarımız var. Hepsi çok ilgili.” değerlendirmesinde bulundu.