Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) Edremit Meslek Yüksekokulu Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Bölümü tarafından zeytincilik sektöründeki üreticilere bilgilendirme kursu açıldı.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde açılan ve 5 gün sürecek zeytincilik kursunda kursiyerler, zeytin yetiştiriciliği, sofralık zeytin üretim teknikleri, zeytinyağı üretim teknolojisi, zeytinyağında duyusal analiz ve geleneksel zeytinyağı sabunu yapmayı öğrenecek. Yurtiçinden değişik il ve ilçelerden 45 zeytin üreticisi ve bu işe yeni başlayacak kişiler kursa ilgi gösterdi.

Kursta ayrıca Edremit Ticaret Odası Tadım Paneli üyeleri de duyusal analiz eğitimine girerek bilgi ve tecrübelerini yeni kursiyerlere aktardı.

Mücahit Kıvrak

Gün içinde iki ayrı derste 4’er numune tadarak hem kendilerini geliştirdiler hem de kursiyerlere ön ayak oldular.

Kursta kursiyerlere ülkemizde ve dünyada ödül alan yerli firmaların zeytinyağları tattırılarak ödüllü zeytinyağının nasıl olması gerektiği üzerinde bilgi aktarıldı.

İlginin yoğun olduğu derslerde ülke ve dünya zeytinciliği ile dünyanın ilerleyen yıllarda zeytincilik projeksiyonu da konuşuldu. Kurs sonunda uygulamalı sabun da yapılarak kurs sona erecektir. Kursu başarıyla bitiren kursiyerlere sertifika verilecektir.