En Güzel Kanarya Edremit’te Seçilecek

Balıkesir'in Edremit ilçesinde ikincisi gerçekleştirilen "Yorkshire Kanarya Show" bin 503 kanaryanın katılımı ile başladı. İki gün sürecek etkinliğin birinci gününde "Yorkshire Kanarya Show" için Edremit'e gelen İngiliz Bob Pepper ve Stephen Dominey ile İtalyan Danielle Corso isimli hakemler en güzel Yorkshire cinsi kanaryayı seçmek için çaba sarfediyor.

0
1774
KABOTAJ Kurtuluş

İkinci “Yorkshire Kanarya Show” başladı

Edremit Yorkshire Kanarya Kulübü ve İlçe Belediyesince ortaklaşa düzenlenen etkinlikte, Türkiye’nin yanı sıra Lübnan, İran, Suriye, İtalya ve Yunanistan’dan getirilen bin 503 kanarya yarışıyor.

Güre Atatürk Spor Salonu’ndaki etkinliğin ilk gününde hakemler, binlerce kuş arasından en güzel kanaryayı seçmek için kafeslerdeki kuşları incelemeye başladılar.

Edremit Yorkshire Kanarya Kulübü Başkanı Kamil Ekici AA muhabirine yaptığı açıklamada bu seneki “Yorkshire Kanarya Show”a bin 503 kanaryanın katıldığını söyledi

Ekici, “Bu sene ikincisini yapıyoruz yarışmamızın. Bin 503 kuş kaydı yapıldı ve kayıtları kapattık. Yarışmamızda 3tane yabancı hakemimiz var. iki İngiliz bir İtalyan hakem şu anda kuşların seçimine başladılar. Kuşlarımız güzellik kuşudur. Hepsinin norm standartları vardır. Renklerine göre 20 dala ayrılarak yarışmamızı yapmaktayız. Yarışmacı kuşların fiyatı en ucuz bin liradan başlıyor ve 5 bin, 10 diye yükseliyor ve üst sınırı yoktur. Ancak insan o kuşu satamıyor. Maddi değerinden çok manevi değere ulaşıyor” dedi.

İzmir’den 52 kanaryası ile bu yıl ikincisi düzenlenen “Yorkshire Kanarya Show”a katılmak üzere Edremit’e gelen Süleyman Çağlar, “52 kuş ile “Yorkshire Kanarya Show”a katıldık. Hakemler İngiltere ve İtalya’dan geldi. En iyi Yorkshire’ı seçmek için ter döküyorlar. Bin 500’ün üzerindeki kuşun arasından en iyi “Yorkshire Kanarya” seçilecek ve birinci gün böyle tamamlanacak” diye konuştu.

Hüsamettin Turgut Edremit’te düzenlenen “Yorkshire Kanarya Show”a katılmak için Ankara’dan 50 kanarya ile geldiğini belirterek şunları söyledi, “Bu ikincisini düzenlediğimiz br yarışma. Geçen sene bu yarışmada 7 tane dercemiz vardı şahsım adına. Bu sene de şu anda değerlendirmeler devam ediyor. İnşallah güzel dereceler de bekliyoruz.”

İkinci “Yorkshire Kanarya Show”a beslediği kuşları satmak için katılan Mustafa Uğur yaklaşık 18 senedir kanarya üreticisi olduğunu belirterek, “Çocukluğumuzdan gelen bir alışkanlıktan dolayı bu işe merak saldık. Bir merakla başlayarak profesyonel üreticiliğe kadar yükseldik. Gloster kanarya dalında da derecelerim de vardır. Şu anda Agi yetiştiriyorum. Yorkshire yetiştiriyorum. Yarışmacı kuşlar çok değerli kuşlardır. Üreticileri de çok değerlidir” ifadelerini kullandı.

Etkinliğin ikinci gününde de kanaryalar sergilenecek ve kupa töreni düzenlenecek. İsteyen ziyaretçiler buradan kanarya da satın alabilecek.