Eşek Arılarının Denklem Çözebildiği Ortaya Çıktı

0
383
KABOTAJ Kurtuluş

ABD’de yapılan yeni bir araştırma eşek arılarının (yaban arılarının) tahmin edilenden çok daha zeki olduklarını ve mantık yürütebildiklerini ortaya çıkardı. Michigan Üniversitesi’nde yapılan bu araştırmaya göre kağıt eşek arısı olarak bilinen arı türü, geçişli çıkarsama yöntemiyle akıl yürütebiliyor.

 

Başka bir deyişle küçüklükten beri bildiğimiz Ayşe Zeynep’ten uzunsa, Zeynep de Ahmet’ten uzunsa Ayşe Ahmet’ten uzundur benzeri çıkarımlar yapabiliyorlar.

Bu çıkarımı maymun, kuş ve balık gibi bazı omurgalıların yapabildiği önceki araştırmalarda tespit edilmişti ancak arılar, akıl yürütebilen ilk omurgasız tür olarak kayıtlara geçti. Eşek arılarının karşılaştıkları diğer arıların yüzlerindeki işaretleri tanıdığı ve aşina olmadıkları arılara daha agresif davrandıkları da önceki çalışmalarda ortaya çıkmıştı.

Araştırmaya önderlik eden evrim biyoloğu Elizabeth Tibbets, “Mesela, bir eşek arısı daha önce kavgada üstün geldiği Jane’in Lisa’yı yendiğine şahit olduysa, kendisinin de kavgada Lisa’yı yeneceği çıkarımında bulunabiliyor.” diyor.

Aynı araştırma daha önce bal arıları üzerinde de yapılmış, bal arılarının bu akı yürütmediği yapamadığı görüşüne varılmıştı. Bilim insanları bu durumu arıların beyin büyüklüğünün pirinç tanesi kadar olmasına bağlamıştı ancak eşek arılarının da beyni aynı büyüklükte. Bu durum araştırmacıların aklına bu becerinin sosyal davranışlar sonucunda geliştirilmiş olasılığını getiriyor.

Bal arılarında işçi bir arının kraliçe arı olması mümkün değilken eşek arılarında böyle bir geçiş mümkün. Mantıksal çıkarımlar da bu geçişte büyük önem taşıyor. Eşek arısı kolonilerini tamamen dişi arılar oluşturuyor. Erkek arılar sosyal dinamiklere hiçbir katkı sağlamıyor.

KAYNAK : https://www.yesilist.com/esek-arilarinin-denklem-cozebildigi-ortaya-cikti/

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ