Fener alayına 4 bin kişi katıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet'in kuruluşunun 94. yılı, Balıkesir'in Edremit ilçesinde çeşitli törenlerle kutlanıyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Edremit'te feneralayı ve Yeni Türkü konseri düzenlendi.

0
706

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Edremit ilçesinde “Cumhuriyet yürüyüşü” düzenlendi.

Gümrük Meydanında toplanan yaklaşık 4 bin kişilik gurup ellerinde Türk Bayrakları ve meşalelerle 150 metre uzunluğunda 5 metre genişliğindeki Atatürklü Türk Bayrağı eşliğinde Şehit Hamdi Bey Meydanı’na kadar yürüdü. Burada saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Edremit Belediye Başkanı Şehit Hamdi Meydanı’ndaki kalabalığa hitaben “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları baya olmak üzere tüm şehitlerimizi bir kez daha saygıyla ve minnetle anıyorum” diye başladığı konuşmasında “Cumhuriyet eşittir özgürlük, Cumhuriyet eşittir eşitlik ve Cumhuriyet eşittir adalet. Padişahlığı ortadan kaldırıp sıradan bir vatandaş haline gelme pahasına cumhuriyeti bizlere emanet eden Mustafa Kemal Atatürk’e bir kez daha minnetle şükranlarımızı iletiyorum. Bizi 90 yılın üzerinde bir süreçte bizi bir arada tutan, bizi birbirimize kaynaştıran Çerkeziyle, Türküyle, Kürdüyle, Alevisiyle, sunnisiyle, Müslümanıyla, hristiyanıyla hepimizi bir araya getirip bir millet yaratan laik demokratik cumhuriyete bir kez daha şükrediyorum” dedi.

Saka, “Bu ülkeyi ne üç beş tane çapulcu, ne de emperyalist sistem bölüp parçalayamayacak. Ay yıldızlı bayrağımız ilelebet dalgalanacaktır. Bunun önüne geçmeye kimsenin gücü yetmeyecektir ve herkes şunu bilsin bu ülkenin bir tek başkomutanı vardır O’da Mustafa Kemal Atatürk’tür” ifadelerini kullandı.

Başkan Saka’nın ardından sahne alan Yeni Türkü Gurubu Cumhuriyet konserinde Edremitlileri sevilen şarkıları ile coşturdu.

Edremit’teki kutlamalara vatandaşların yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki de katıldı.