Feyzioğlu, “Sıkıntıdan çıkmamızın yolu ortak akıldan geçiyor”.

-Ege- Marmara Genişletilmiş Bölge Baro Başkanları toplantısı Balıkesir Barosu'nun ev sahipliğinde Edremit ilçesinde düzenlendi. -Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Biz bugünü eleştirdiğimizde sanmayın ki dünü met ediyoruz. Çünkü dünden en büyük şikayeti olan ve dünün Gülen cemaati tarafından işgal edilmiş yargısına karşı en büyük mücadeleyi veren bizleriz zaten. Dolayısıyla bugüne yönelik eleştirilerimiz dünü haklı çıkarmak ya da dün insanlarımıza eziyet edenleri kahramanlaştırmak adına değildir. Biz onların ne kadar hain olduklarını, ajan olduklarını ve cüppe giymiş terörist olduklarını zaten herkesten önce görmüş ve zindanların kapılarını yıkmak üzere Silivri'ye dayanmış kişileriz.”

0
588
KABOTAJ Kurtuluş

Türkiye Barolar Birliği Ege- Marmara Genişletilmiş Bölge Baro Başkanları toplantısı Balıkesir’in Edremit ilçesinde düzenlendi.

Edremit’in Güre Mahallesi’nde bulunan Adrina Termal Otelde gerçekleştirilen Ege- Marmara Genişletilmiş Bölge Baro Başkanları toplantısına Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, başkanlık etti.

Toplantı öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Hukuk devletinin sorunları var. hem de büyük sorunları var. bu çerçevede avukatların ve avukatılığın sorunları var. hem de büyük sorunları var. esasen avukatlık mesleğinin sorunları zaten hukuk devletinin sorunları. Çünkü her düzende yargılayan birileri vardır. Her düzende suçlayan birileri vardır. Ancak hukukun üstün olduğu devlerlerde bağımsız etkin savunma mesleği vardır. Avukatlık vardır. Avukatlar için hukukun üstünlüğü, demokrasi hava gibidir, su gibidir. Olmazsa olmaz. Şu halde demokrasinin eksiksiz işlemesi, hukukun üstünlüğünün eksiksiz tesis edilmesi bizim mesleki en temel sorunumuzdur. Bunun bir mesleki sorun olmadığını söylemek doğrudan doğruya bir siyesi parti yaklaşımıdır. Biz hiç bir zaman ne barolarımızda ne Türkiye Barolar Birliğinde siyasi particilik yapmadık. İzin vermedik, vermeyiz. Bu çerçevede hukukun üstünlüğünün tesisinin bizim sorunumuz olmadığını söyleyenlerin siyasi particilik yapmasına da izin vermeyiz. Bu da bizim meselemizdir. Çünkü bu sizin meseleniz değil diyenler siyasetin hukuka tahakkümünü meşrulaştırmak isteyenlerdir” dedi.

Feyzioğlu, “Biz bugünü eleştirdiğimizde sanmayın ki dünü met ediyoruz. Çünkü dünden en büyük şikayeti olan ve dünün Gülen cemaati tarafından işgal edilmiş yargısına karşı en büyük mücadeleyi veren bizleriz zaten. Dolayısıyla bugüne yönelik eleştirilerimiz dünü haklı çıkarmak ya da dün insanlarımıza eziyet edenleri kahramanlaştırmak adına değildir. Biz onların ne kadar hain olduklarını, ajan olduklarını ve cüppe giymiş terörist olduklarını zaten herkesten önce görmüş ve zindanların kapılarını yıkmak üzere Silivri’ye dayanmış kişileriz. Ama bugünün yanlışlıklarını söylemezsekte vatandaşlarımıza, mesleğimize, ülkemize haksızlık etmiş oluruz. Düzelecek midir bunlar? Tabi ki düzelecektir. Çünkü Türkiye’nin onbinlerce namuslu, çalışkan, fedakar avukatı vardır. Onbinlerce bu nitelikte hakim ve savcısı vardır. İhtiyacımız olan düzgün güvenilir bir sistemi kurmaktır. Yargıya güven düşük olduğu takdirde, yüzde 20’lerde bugün yapılan anketlerde. Bu oranlarda devam ettiği takdirde Türkiye’nin milli birlik ve beraberliğini sürdürmesi gerçekten zordur, sıkıntılıdır. Çünkü 80 milyon vatandaşımızı kucaklaştıracak tek payda vardır hukuk paydasıdır, hukukun üstünlüğü paydasıdır” diye konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri öncülüğünde Suriye’ye yapılan saldırıya da değinen barolar birliği başkanı Feyzioğlu şunları söyledi;

“Amerika Birleşik Devletleri öncülüğünde Suriye’nin vurulduğunu duyduk. Endişeliyiz bundan dolayı. Neden endişeliyiz? Çünkü önümüzde bir Irak tecrübesi var. Irak’ta malum nükleer silah tesisleri var gerekçesiyle ABD öncülüğünde Irak işgal edilmişti ve olmadığı çıktı. Bizzat İngiltere Başbakanı bunu daha sonra itiraf etti. Bugün yine Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı iddiası var. Ancak Almanya bunu retediyor. İngiltere tereddütlüyüm bundan diyor. Dolayısıyla bunun tehlikeli bir girişim olduğunu düşünüyoruz ispatlanmadan. Türkiye’nin durumunun da ne kadar zor zor olduğunun altını çizelim. Geçen hafta Suriye tek parça kalsın diyor. Ama Suriye’yi parçalamak isteyen ABD öncülüğündeki koalisyonun Esad’ı devirme girişimine yeşil ışık yakıyor. Ne kadar güzel diyor. Öbür tarafta Afrin’de bekamız açısından son derece önemli bir harekatın içerisinde. Ama Esad’ı hamisi olan Rusya’nın yeşil ışık yakmasıyla son derece sıkıntılı bir durum. Dolayısıyla bizim bu sıkıntıdan çıkmamızın yolu da ortak aklı üretmek olduğunu lütfen unutmayalım. Ortak akıl da sadece hukukun üstün olduğu demokrasilerde sağlanabilir. Biz baroların da görevi bunu tesis etmektir.”