Geleneksel cam sanatını icra ediyor.

Emekli gazeteci Emiboğlu, Altınoluk Mahallesi'nde Edremit Belediyesi tarafından el sanatları ile uğraşanlar için oluşturulan İda Sanat Terasları'ndaki 8 metrekarelik ahşap atölyesinde bin 200 derecede erittiği camlardan boncuk yapıyor. Bayan olmasına rağmen geçmişi yaklaşık 3 bin yıla sahip alevde cam işleme sanatını ustalıkla yapıyor.

0
979

Balıkesir’in Altınoluk Mahallesindeki “İda Sanat Terasları”nda küçük bir atölyede geçmişi yaklaşık 3 bin yıl öncesine dayanan geleneksel ateşte cam boncuk sanatını yapan Bahar Eminoğlu, elinin hamuruyla erkek işine soyundu.

Yaptığı için çok dikkat ve beceri isteyen bir sanat dalı olduğuna dikkat çeken Bahar Eminoğlu yaptığı açıklamada , “Alevde cam boncuk yapıyorum. 8 yıldır bu işle uğraşıyorum. Bunun için özel bir eğitim aldım. Cam boncuk yapımı çok eski bir geleneksel sanat. 2 bin 500- 3 bin yıllık bir geçmişi olan bir sanat dalı. Bu cam çubukları bin 200 derece alevde eritilerek mandral dediğimiz çubuklara sarılarak veya camın ucunda boncuk haline getiriliyor. Bunlardan da çeşitli takılar, ev aksesuarları yapıyorum” dedi.

Asıl mesleğinin gazetecilik olduğunu belirten Eminoğlu. “İletişim mezunuyum. Kamu kurumlarında değişik zamanlarda bu alanlarda çalıştım. En son Ankara Altındağ Belediyesi’nin Sanat Danışmanlığı ve Sanat Galerisi Yöneticiliği görevlerini ve sanat sokağı yöneticiliğini yaptım. Sanatın içine daldığımda geleneksel sanatlar çok ilgimi çekti. Çini ve keçe sanatıyla uğraştım. Bu arada da cam öğrenmeye başladım. Ankara’da cam ustası Mustafa Kural’dan özel ders alarak başladım bu işe. 7-8 yıldır da bu işi yapıyorum ama gerçekten çok severek yaptığım bir iş, cam yapımı” diye konuştu.

Bu işi yapan çok bayan cam ustası olmadığına dikkat çeken Eminoğlu şöyle konuştu;

“Bayanlar biraz daha az ilgi duyuyorlar bu alana. Ama çok severek çalışıyorum. Alevde cam çalışmak zor denilebilir ama alıştıktan sonra kolay. Araba kullanmak gibi. Başta nasıl zorlanıp sonra herşeyi otomatik olarak yapıyorsunuz bu işte öyle. Ama zorluğu var tabi. Dikkat isteyen bir iş. Çok dikkatli çalışmanız gerekiyor. Çünkü alevle çalışıyorsunuz. Ama sonuçta çıkan şeyler çok güzel olunca hiç bir zorluğunu görmüyorsunuz. Gerçekten çok zevkli bir uğraş herkesin denemesini öneririm. Cam antik çalışmalarım da var. camı eskiterekte çalışıyorum. Daha sonra bunları ipeklerle, süetlerle dizayn ederek tasarım takı haline getiriyorum. Tasarım çalışmayı daha çok seviyorum. Ürettiğim cam boncuklardan takılar yapıyorum.”

Pazarlama olarak özel çalıştığı firmalar da olduğunu kayeden Eminoğlu, “Buradan da satış yapıyorum. İda Sanat Terasları’ndan gelip satın alanlar da var. internet üzerinden satışım yok şu anda ama çoğunlukla özel sipariş çalışıyorum. Yaptıklarımın fiyat aralığı ise 10 liradan 300 liraya kadar değişiyor” ifadelerini kulandı.