Giresun’daki selin ardından sorumlulara tepki: Karadeniz’de yaşananlar kader değil

0
233
KABOTAJ Kurtuluş
Giresun’daki sel felaketinin ardından uzmanlar ve siyasilerden bilimi rehber almayan yöneticilere tepki yağdı, plansız kentleşmeye ve HES’lere tepki gösterildi. 
Sel felaketi sonrası taşlar

Giresun’daki sel felaketinin ardından bilimi rehber almayan yöneticilere de tepki yağdı. Yapılan açıklamalarda plansız kentleşme ve HES’lere tepki gösterildi. 

TMMOB: ÇARPIK KENTLEŞME ve DOĞA KATLİAMLARI SELLERE NEDEN OLMAKTADIR

TMMOB Yönetim Kurulu tarafından yapılan basın açıklamasında, “Özellikle son yıllarda yaşanan sel felaketlerinin temel nedenleri, iklim değişikliğinden ziyade, insan kaynaklı doğa tahribatları, yanlış su politikaları ve HES’ler, plansız ve çarpık kentleşme, yetersiz altyapı ile merkezi ve yerel yönetimlerin kentleri rant politikalarına teslim etmesidir” ifadeleri kullanıldı ve şu öneriler sıralandı:

  • Dereler üzerinde, birbirinin peşi sıra onlarca HES kurularak, doğal akış engellenmektedir. Dereler halkındır. Yanlış su yönetimi ve HES politikaları sonlandırılmalıdır.
  • Çarpık kentleşme sonucu, dere taşkın alanları ve dere yatakları yapılaşmaya açılmıştır. Dere yataklarının acilen rehabilite edilmesi, üzerindeki yapıların kaldırılması ve tekrar yapılaşmaya açılmaması için Anayasal korumaya alınması gerekmektedir.
  • Kentsel alanların büyük bölümü asfalt ve betonla kaplandığı için, düşen yağış toprak tarafından emilememekte ve doğrudan akışa geçmektedir. Beton ve asfalt ekonomisi terk edilerek, insan ve çevre merkezli yerleşim politikaları hayata geçirilmelidir.
  • Hızlı nüfus artışından dolayı kentlerimizin altyapısı yetersiz kalmaktadır. Özellikle büyük kentlerimizde bulunan birleşik kanalizasyon sistemleri aşırı yağışlarda yetersiz kalmaktadır. Büyükşehirler başta olmak üzere, tüm yerleşim birimlerinde ayrık sistem kanalizasyon altyapısı oluşturulması için yerel yönetimlere yeterli kaynak ayrılmalıdır.
MİMARLAR ODASI: SELDE SORUMLU BİLİMİ REHBER ALMAYAN YÖNETİCİLER

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu, Giresun’da yaşanan sel felaketi için bir açıklama yayımladı. “Sel felaketlerinin sorumluları bilimi ve tekniği rehber almayan yöneticilerdir” denilen açıklamada TMMOB, “Karadeniz’de yaşanan sel felaketlerine bir yenisi daha eklendi. Giresun, Ordu, Rize, Artvin ve Trabzon’da yağıştan sonra yaşanan sel felaketlerinin sorumluları, bilimi ve tekniği dinlemeyen, plansız kentleşme ve doğa talanı ile her dereyi kelepçeleyen, HES’leri inşa eden yöneticilerdir. Felaketlerin sorumlularını istifaya davet ediyoruz” dedi. 

CHP: HER GÜN BİR BAŞKA YERLEŞİM YERİNDE BU ACILARI YAŞIYORUZ

Giresun’da meydana gelen sel felaketiyle ilgili açıklamalarda bulunan CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “İnsan kaynaklı doğa tahribatları, yanlış imar ve yapılaşma politikaları, yanlış su yönetimi politikaları, HES’ler, dere ıslah çalışmaları bu felaketleri tetikliyor. Her gün bir başka yerleşim yerinde bu acıları yaşıyoruz. Artık bir ders almamız gerekiyor” dedi.

HDP: KARADENİZ’DE YAŞANANLAR ASLA KADER DEĞİLDİR

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Twitter hesabından şu mesajı paylaştı: “Giresun’da yaşamını yitiren yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Karadeniz’de yaşananlar kader değil, doğaya düşmanlığın, açgözlülüğün sonucudur. Bitmek bilmeyen HES projelerine, betona sevdalı imar ve rant anlayışına artık yeter deme zamanıdır.”

Twitter hesabından sel felaketine vurgu yapan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Giresun’da yaşamını yitiren yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Acımız da öfkemiz de büyük. Karadeniz’de yaşananlar asla kader değildir. Felaketin nedeni dere yataklarının işgali, HES inşaatları, imar rantlarıdır. Karadeniz’i rahat bırakın” dedi.HDP: Artık yeter, Karadeniz’i rahat bırakın

PROF. DR. MİKDAT KADIOĞLU: DERE YATAĞINDA NASIL BİNA YAPILIR ONUN KURALLARI VAR

Felaketin yaşandığı ilçelerin adlarından dere yatağında kurulduklarının anlaşıldığını söyleyen İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu şunları söyledi: “Dere üzerine ilçeyi kurarsan, arazi bazen mecbur bırakıyor Karadeniz’de. O zaman o dere yatağında nasıl bina yapılır onun kuralları var ona göre bina yapmak lazım.

tAlt katları boş bırakmak ya da yüksek su basmayacak binalar yapmak lazım. Alt katları boş bırakmaz, yüksek seviyeli bina yapmazsan, derenin üç tane zonu vardır, üç tane bölgesi vardır. Dere aslında taşmıyor yatağın içinde hareket ediyor. Hareket ederken binanın içine su girmemesi, size zarar vermemesi lazım. Zaten Meteoroloji günlerdir yağış uyarısı veriyor. Ama bu uyarılara dikkat etmeden yollarda, dışarıda gezersen, yaylaya çıkarsan bu da sıkıntı yaratır. Bizim millet uyarıları çok ciddiye almıyor. Suyu görene kadar hareket etmiyor, o da büyük sıkıntı yaratıyor.

Can kaybının bir nedeni de fırtınalı, gök gürültülü zamanlarda dışarıda bulunmak, dere yataklarını geçmeye çalışmak, sudan geçmeye çalışmak. Bunların hepsi bir araya gelince böyle büyük yıkımlar, can kayıplarına neden oluyor. Meteorolojik okur yazarlık, düşük dere yatağında dağın tepesine nasıl ev yapılıyorsa öyle yapılıyor olması da büyük problem. İkisi bir araya geldiği zaman afet ortaya çıkıyor. Şu ana kadar yaptıklarımızla ezberimizle bu problemi çözemediğimiz belli. Olaya biraz daha farklı bakmaya çalışmamız lazım.

KAYNAK : https://www.evrensel.net/haber/412240/giresundaki-selin-ardindan-sorumlulara-tepki-karadenizde-yasananlar-kader-degil

HABER : BÜLENT ÖZGEN