GLİFOSAT ARILARA DA ZARAR VERİYOR!

0
361
KABOTAJ BAYRAM

Dünyanın en çok kullanılan pestisiti olan glifosatın, balarılarının bağırsaklarındaki bakterilere zarar vererek, onları ölümcül enfeksiyonlara karşı savunmasız hale getirdiği ortaya çıktı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) uzmanlaşmış kanser kuruluşu olan Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu (International Agency for Research on Cancer- IARC) glifosatın insanlarda muhtemelen kanser yaptığını 2015 yılında yayımladığı bir raporla açıklamıştı.  Bitkilerin çeşitli proteinleri sentezlemesini engelleyerek çalışan, seçici olmayan (yani değdiği her bitkiyi öldüren) sistematik bir tarım zehiri olan bu etken maddenin; tarımda, ormancılıkta, kentlerde hatta ev bahçelerinde kullanıldığı; uygulanışından sonra havada, sularda, besinlerde hatta tarım işçilerinin kanında ve idrarında saptandığı da bu raporda yer almıştı.

The Guardian’dan Damian Carrington 24 Eylül’de yaptığı haberle glifosatın balarılarına etkileri üzerine yapılan bilimsel araştırmaları derleyerek, glifosatın yalnızca insanlar için değil, balarıları için de ölümcül olabileceğini ortaya koydu.

Araştırmalar, arı nüfusunun azalmasında yalnızca neonikotinoidlerin etkili olmayabileceğini, glifosatın da benzer şekilde arıların ölümüne yol açmış olabileceğini gösteriyor.

Arıları Yaşatalım!

Çiçekli bitkilerin tozlaşmasını sağlayan arıların yokluğunun telafisi mümkün değil! Gıdamızın üçte ikisi, arıların yaptığı tozlaşma sayesinde masamıza geliyor.
Arılar olmazsa, insanın temel besinlerinin büyük bir kısmını oluşturan bitki türleri, bu bitkilerle beslenen ya da yaşamları için bu bitkilere ihtiyaç duyan hayvanlar ve nihayetinde bu hayvanlarla beslenen diğer hayvanlar da
yok olacak!

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan glifosat ve neonikotinoidler bir an evvel yasaklanmalı!

kaynak : http://www.bugday.org/blog/glifosat-arilara-da-zarar-veriyor/