“Göktürk Kartalları” TEKNOFEST yolcusu

0
134
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir’in Edremit ilçesinde bir araya gelen lise öğrencileri, otonom uçuş yapabilen insansız hava aracı (İHA) yaptı. “Göktürk Kartalları” insansız hava aracı (İHA) basına tanıtıldı.

Bu yıl 16- 20 Eylül arasında Gaziantep’te gerçekleştirilecek olan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde yarışacak olan projenin tanıtımı için Balıkesir- Kocaseyit Hava Limanında bir etkinlik gerçekleştirildi.

Edremit Kaymakamı Turgay Ünsal’ın da katılımı ile gerçekleştirilen tanıtımda lise öğrencilerinin yaptığı ve “Göktürk Kartalları” adını verdiği insansız hava aracı test uçuşunu gerçekleştirdi.

Edremit’te lise öğrencileri tarafından kurulan “Göktürk Kartalları” takımı tarafından geliştirilerek yapılan insansız hava aracı 125 projenin yer aldığı TÜBİTAK Türkiye Liseler Arası İnsansız Hava Aracı (İHA) Projesi Yarışması ‘Sabit Kanat’ kategorisinde test uçuşu aşamasına geçmeye hak kazanan 52 projeden biri oldu.

TEKNOFEST’in uzay ve havacılık tutkusunu yayma arzusu ve milli teknoloji hamlesi sloganıyla yola çıkarak dünyanın ilk ve tek teknoloji festivali olduğunu söyleyen kaymakam Ünsal, öğrencilerin “Göktürk Kartalları” projesiyle büyük bir sevinç yaşadıklarını dile getirdi.

Ünsal; gazeteciler yaptığı açıklamada; “Bu pırıl pırıl gençlerimiz Balıkesir’i temsilen Edremit’ten yola çıkacaklar ve “Göktürk Kartalları” İHA projesiyle Edremit’imizi, Balıkesir’imizi Gaziantep’te finallerde temsil edecekler. Bizim için Türk savunma sanayi milli teknoloji hamlesi çok önemli. Terör olaylarını azaltmak, etkisizleştirmek için yapılan İHA’lar, SİHA’lar ve akıncı TİHA’lar burada gördüğünüz bu pırıl pırıl gençler sayesinde yapılıyor. Selçuk Bayraktar ve ekibi küçük bir grup olarak, azimli bir grup olarak yola çıktılar ve şu anda insansız hava araçlarını, silahlı insansız hava araçlarını, akıncı TİHA’ları üretiyorlar.” dedi.

 Bu tür projelerle bir algı yaratılarak zeki ve yetenekli çocukların keşfedildiğini de ifade eden kaymakam Ünsal şöyle konuştu;

“Onlara diyoruz ki biz sizleri destekliyoruz, sizler yeter ki gidin proje yapın. Bizim için Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu milli teknoloji hamlesi çok önemli. Yerli ve milli uçaklarımızı üretmek, yerli ve milli savunma sanayimizi desteklemek ve geleceğimizi şekillendirmek bizler için çok önemli. Bu pırıl pırıl gençler gelecekte bu insansız hava araçlarının üretiminde rol oynayacaklar. Bizlere düşen de bunları sonuna kadar desteklemektir.”

Bu sürecin hiç ummadıkları bir şekilde geliştiğini anlatan Göktürk Kartalları Takımının kaptanı Hüseyin Barış Özçelik; “Öncelikle Melih ve Tahir bana gelerek böyle bir iş yapalım mı diye. Sınav yılımızdı, biraz bizim için riskliydi. Bu proje için ders çalışmaktan ödün vermemiz gerekiyordu. Ama ülkemiz için basitte olsa böyle bir şey yapalım dedik. Çünkü Selçuk Bayraktar’da bu şekilde küçük adımlar attı ve bugün Türkiye hatırı sayılır bir noktada. Biz de aynı şekilde aynı istikrar ve kararlılıkla İHA’larımızı geliştirmeye çalışacağız. Bundan sonra durmayacağız ülkemiz için daima çabalayacağız. Atalarımıza, devletimize layık birer fert olmaya çalışacağız.” açıklamasını yaptı.

“Göktürk Kartalları” projesinde yer alan Tahir Çebi de “Ben de çalışmalarımı bu alanda yürütmek için havacılık uzay mühendisliği bölümünü tercih ettim. Bu bölüme de yerleştim. Ülkemizi bu alanda geliştirmek adına çalışmalar yapmayı düşünüyorum. TÜBİTAK İHA projemiz ile Teknofest’te iki tane görevimiz var. Ben özellikle otonom uçuş ve yük bırakma mekanizması üzerinde çalımalar yürütüyorum. İlk görevimiz otonom uçuş yapmak. Uçuş sorasında yük bırakmamız gerekiyor. 2 metrekarelik bir bölgeye en iyi hedef atışını yapan topunu bırakan kazanacak. İkinci görevimiz bu şekilde. İnşallah orada da başarılı olacağız. Teknofest’te iddialıyız. İnşallah dereceyle döneceğiz.” diye konuştu.

 “Göktürk Kartalları” Takımına teknik destek veren model uçak yapımcısı Halil Başa da gençlerin bir araya gelerek yarışmaya katılmak üzere insansız hava aracı projesine imza attıklarını belirterek; “Başvuruları kabul edilen gençler bir model tasarlayıp bunu yapmışlar. Fakat biraz acemi oldukları için uçuş esnasında biraz sorun yaşamışlar. İlk yaptıkları uçağı düşürmüşler. Ancak üç gün içerisinde yeni bir uçak yapıp videosunu çekip yarışmaya katılabilmek için ilgili internet sitesine koymaları gerekiyordu. Ben de onlara bu projelerinde yardımcı oldum. Çocuklar gecesini gündüze katarak 3 günde yeni bir model inşa ederek uçar hale getirdiler. Ben de teknik olarak kontrollerini yaptım ve uçuşunu gerçekleştirdim. Yarışmada arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. İnşallah körfezimize başarılarla dönerler.” şeklinde konuştu.