Görüntülü Haber-Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Geri Dönüşüme Gönderilmesi Büyük Memnuniyet Yarattı.

0
560
KABOTAJ Kurtuluş

Ayvalık Asfaltlama tesisi yakınında, 10 yıldan bu yana toplanan ömrünü tamamlamış  lastikler, çevre ve ülke ekonomisine geri kazanılması amacıyla geri dönüşüme gönderildi. Türkiye’de ilk kez tek kalemde 20 bin adet lastiğin geri dönüşüme verilmesi , çevre örgütleri arasında büyük memnuniyet yarattı.Belediye Başkanlığı bünyesinde Çevre ve Atık Müdürlüğünün teşkil edilmesinin ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunu bir kere daha anlaşıldı.

 

Fiziksel özellikleri ve güvenilirliğinin yok olması nedeniyle kullanılamayacak duruma gelerek toplanan ömrünü tamamlamış lastikler Ayvalık Belediyesi aracılığıyla, yetkilendirilmiş kuruluş olan Lastder’e verildi.

Firmanın tırlarla lastikleri taşıması sırasında Belediye Temizlik İşleri Müdürü Necdet Güngör, Çevre Mühendisi Mustafa Kesebir ve Koru Çevre Mühendislik Firma yetkilisi Çevre Mühendisi Deniz Tosun’dan aktarım ve geri dönüşüm programı hakkında bilgi alan Belediye Başkanı Mesut Ergin, personele teşekkür etti. Başkan Mesut Ergin, atık lastiklerin toplandığı, bataklığa dönüşen ve sivrisinek yuvası olan arazinin temizlenmesi talimatını verdi.

Ömrünü tamamlamış lastiklerin Kontrolü yönetmeliğinde belirtilen yasalar gereğince 20 bin adet lastiğin geri dönüşümü ve geri kazanımı sağlanmış oldu. Çevre kirliliği oluştururken halk sağlığı için tehlike yaratan lastikler yaklaşık 10 tırı doldurdu. 22 Nisan Pazartesi günü başlayan aktarım çalışmalarının önümüzdeki hafta içinde tamamlanması planlanıyor.

Atık lastik (ÖTL) geri dönüşümü nasıl yapılır? Geri dönüşüm basamakları nelerdir?

Geri dönüşürülebilir malzemeler arasında önemli olanlardan bir diğeri atık lastiklerdir. Atık lastik; ömrünü tamamlamış lastik (ÖTL) olarak literatürde geçer ve artık kullanılamayacak durumda olan, aşınmış araç lastiklerini ifade eder.

ÖTL geri dönüşümü nasıl yapılır?

Atık lastiklerin geri dönüşüm basamakları bir yönden elektronik geri dönüşümüyle benzerlik gösterir. Şöyle ki; kağıt, plastik, cam, demir, alüminyum gibi geri dönüşümlük materyaller tek çeşittir. Yani herhangi bir ayıklama veya sınıflandırma yapılması gerekmez. Fakat elektronik geri dönüşümde bir devrede bulunan bakır, plastik, hatta altın gibi bileşenlerin ayıklanıp sınıflandırılması gerekir.

Atık lastikler de yapısı gereği bir ayrıştırma süreci yaşarlar. Bir petrol ürünü olmasının yanı sıra araç lastiği iki temel materyalden oluşur: Kauçuk ve çelik..

ÖTL geri dönüşüm aşamaları nelerdir?

O halde; fiziksel ve kimyasal her şey dahil olmak üzere ÖTL geri dönüşüm basamaklarını şu şekilde maddeleyebiliriz:

  • Atık lastikleri; toplandıkları yerlerden geri dönüşüm tesisine taşınır.
  • Lastikleri yetkili kuruluşun imkanlarına, sahip olduğu klaslara ve makinelere göre kategorize edilir.
  • Geri dönüşüme hazır lastikler kırıcı makinelerle bir güzel parçalanıp küçük parçalara ayrılır.
  • Parçalanmış olan lastikler mıknatıslı alandan geçirilerek içerisinde bulunan çelik, kauçuktan ayrılır
  • Bundan sonra saf halde bulunan kauçuk ve çelik; ayrı prosesler halinde partiküllere kadar ayrıştırılır. İşlenebilecek bir hamur haline getirilir.
  • Elde edilen ikincil hammaddeden istenen şekilde ve büyüklükte geri dönüştürülmüş lastik elde edilir.

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ