Günümüz kentleri teknolojinin ilerlemesiyle birlikte daha akıllı hale geliyor.

0
118
KABOTAJ EDR_15TEMMUZ

Hatırlar mısınız? Eski bir çizgi film olan Jetgiller’de, George Jetgill’in akıllı saati, akıllı diş fırçası, onu gece uyandıran elektronik bir ses, yani akıllı telefon alarmı, hatta evi kendi kendine temizleyen akıllı bir robot vardı. Ayrıca Jetgillerin köpeği olan Astro’nun kaybolmaması için kullanılan GPS’ler bugün hayatımızın bir çok noktasında yaygın olarak kullanılıyor. Daha IoT nedir bilmiyorduk bile…

Şimdi ise Dünyanın pek çok yerinde akıllı şehirlerden bahsedilmektedir. Hadi çizgi filmden çıkıp günümüz yaşamına bakalım.

Akıllı şehir yaklaşımı nedir?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte kentlerin kaynaklarını daha etkin kullanmaları ve kentlerde yaşayanlara daha iyi bir hizmet sağlanması için modernleşme ihtiyacı doğmuştur. Hızlı nüfus artışı kentlerde ekonomik ve sosyal hayatı gitgide olumsuz etkilemektedir. Bunun sonucunda kentleri daha verimli hale getirmek amacıyla kentsel problemlere akılcı çözümler üretmeye başlamak kaçınılmazdır.

Kentsel altyapıların ve şebeklerin insan müdahalesi gerekmeden şehrin kendi kendini yönetebilmesi mantığına dayanan bu yaklaşımla, bir kenti ileri teknolojiyle birleştirerek sensörler, kameralar aracılığıyla verilere ulaşarak, bu verileri izleyerek, analiz ederek verimliliği ve sürdürülebilirliği artırarak kısacası akıllı çözümler üreterek akıllı şehirler yaratmaya başladık.

Bir akıllı şehir yaratmak istiyorsak, önce şehrin altyapısını incelemeliyiz. Ardından şehrin uygun noktalarına sensörler, analizörler, kameralar ve geri bildirim cihazlarıyla donatarak verilere ulaşımı sağlamalıyız. Sonrasında bu verileri analiz ederek, izleyerek ve raporlayarak hızlı ve akıllı çözümler sunabiliriz.

Çevre, sağlık, trafik, eğitim, güvenlik, aydınlatma, ulaşım, hava kalitesi, su kaynakları, enerji kaynakları ve geri dönüşüm konularında, kısacası şehrin her alanında nesnelerin internetinin kullanıldığı bir akıllı şehir yarattığınızı düşünün.

Dünyadaki Akıllı Şehirler

Viyana, Barselona, Santander, Londra, Tokyo, New York, Singapur, Amsterdam, Oss, Kanada gibi şehirler yarattıkları altyapı ve uygulamalar sayesinde akıllı şehir uygulamalarında öne çıkanlar arasındadır.

Örnek vermek gerekirse;

Londra, akıllı şehirler arasında özellikle sürdürülebilirlik için yaptığı yatırımlarla dikkat çekmektedir. Örneğin trafik sıkışıklığını engellemek için uyguladığı trafik sıkışıklığı vergisi uyguladığı ilginç bir çözümdür.

Tokyo’da kurulan ekolojik kentin karbondioksit salımını sıfıra yakındır. Kentte aydınlatma için verimlilik sağlayan cihazlar kullanılmakta ve hava durumuna göre evlerin ne kadar ısıtılması gerektiği belirlenmekte.

Hollanda’da bulunan Oss; dünyanın ilk akıllı yol projesini gerçekleştirmiştir. Kentte yer alan otoyol çizgileri özel bir teknoloji ile çizilerek özel boyayla boyanan yol çizgileri sayesinde güneş enerjisini depoluyor. Depolanan bu enerji gece yol çizgilerini aydınlatıyor.

Kopenhag, 2025 yılına kadar karbon ayak izini ‘’0’’ seviyesine indirme çabalarıyla akıllı şehirlerin başında yer almaktadır. Bu amaçla da, şehirde ulaşım %40 oranında bisikletten sağlanmaktadır.

San Francisco, elektrik ihtiyacını %41 oranda yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ederek akıllı şebeke sistemini en iyi uygulayan kentlerden biri olmuştur. Akıllı sokak lambaları sayesinde aydınlatmanın süresi ve miktarı kontrol edilebilir bir teknolojiye sahiptir.

Santander, akıllı veri erişimi konusunda binlerce sensör ve ölçüm cihazlarını kentin bir çok noktasına konumlandırmıştır. Bu sayede trafik yoğunluğu, havadaki sıcaklığı, nem oranı, hava kirliliği miktarına kadar kentin tüm detaylarına anında ulaşabilme teknolojisine sahiptir.

Reengen akıllı şehirler için neler yapıyor?

Reengen, endüstri 4.0’ın bir çıktısı olan IoT teknolojileri kullanarak dijital enerji yönetimini sağlıyor. Sunulan platform ile, binalarda, tesislerde ve yenilenebilir enerji santrallerinde enerji yönetimi sağlayan bulut tabanlı bir iş zekası çözümüdür. Enerji tüketimlerinin ve üretimlerinin anlık olarak izlemesi, analizi, otomatik online raporlaması, alarm yönetimi hizmetlerini sağlayarak enerji tasarrufu ve operasyonel verimliliğini sağlar. Akıllı iş zekası çözümleri sayesinde akıllı binalar yaparak akıllı şehirlerin alt yapısını sağlıyor.

Doğal kaynakların hızla tükendiği ve giderek çevre kirliliğinin arttığı bir dünyada yeni nesil teknolojilerin akıllı şehir altyapısı oluştururken asıl amacı çevre kirliliğini en aza indirerek, tükenen enerji kaynaklarını daha verimli ve sürdürülebilir hale getirmek olmalıdır. Bu sayede karbon salınımını azaltarak insanlar için daha sağlıklı daha kaliteli ve daha güvenli bir yaşam alanı yaratılabilir.

KAYNAK : https://www.enerjigazetesi.ist/en/akilli-sehirler-bizlerden-daha-mi-akilli/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+enerjigazetesi+%28Enerji+Gazetesi+-+G%C3%BCncel+Haber+B%C3%BClteni%29

HABER: BÜLENT ÖZGEN