Hayalini kurduğu makineyi şimdi 40 ülkeye ihraç ediyor.

21 yıl önce hayal ettiği makineyi yaparak geliştiren iş adamı Coşkun Sever, şimdi dünyanın 40 ülkesine yıllık 1,5 milyon dolarlık ihracat yapıyor.

0
203
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde bir girişimci, 1998’de torna atölyesinde ek gelir getirmesi amacıyla aldığı makineyle yaklaşık 7 yıl çit teli üretti. Daha sonra hurdacıdan aldığı çamaşır makinesi motoruyla makineyi geliştirerek tam otomatik çalışan modelini yaptı. 21 yıl önce bir hayal ile başladığı çit teli örme makinesini şimdi 40 ülkeye ihraç ediyor.

İş adamı Coşkun Sever, yaptığı açıklamada, sanayi bölgesindeki mütevazı torna atölyesinde 7 yıl çit teli ürettiğini, ardından bu makineyi geliştirerek seri üretime geçtiğini anlattı.

60 bin nüfuslu Burhaniye ilçesinde torna atölyesine ek olarak tel örme makinesine bir hayal ile başladığını İfade eden iş adamı Coşkun Sever, “Bu makineleri önce kendimiz kullandık daha sonra müşterilere satabilmek için üretimini yapıp fuarlara katıldık. Fuarlarda yurt dışı müşterileriyle birebir tanışma fırsatı bulduk. Şu anda firma olarak dünyanın 40 ülkesine ihracat yapmaktayız.” dedi.

Yılda 50 civarında çit teli örme makinesi üretip sattıklarını belirten Sever, “Satışlarımızın yüzde 85’i ihracata yönelik. Bunu Balıkesir’in Burhaniye ilçesinden yapıyoruz ve ülke ekonomisine yıllık 1,5 milyon dolar civarında ihracat gelirimiz oluyor” ifadesini kulandı.

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde torna atölyesinde ek gelir olarak tel örme işine başladıklarını hatırlatan Sever şöyle konuştu;

“Tel örme işine başladığımız zaman bu tür makinelerin piyasada çok yetersiz olduğunu gördük. Bir hayalle başladık. Önce tel örme makinesini yapmak işi, kendi imkanlarımızla hurdacıdan aldığımız bir eski çamaşır makinesinin elektrik motoruyla başladı. Biz elimizdeki yarı otomatik makineyi tam otomatik makineye çevirdik. Tam otomatik makineye çevirme sürecinde de çok zorluklar yaşadık. İmkansızlık yaşadık. İmkansızlıkları başarmak her şirketin ileride ders alabileceği şeyler.”

2014 yılında altıgen tel örme makinesi için KOSGEB’e bir proje verdiklerinin, buna hayal gözüyle bakıldığını da dile getiren Sever, “KOSGEB’e vermiş olduğumuz proje için de ‘bu çok büyük bir hayal’ dediler bize. Biz bu hayalimizi KOSGEB’de ki yetkililere dünyada teknik özelliği bakımından tek olacak makineyi yapabileceğimiz, başarabileceğimizi anlattık. Projeyi oğlumla birlikte bire bir kendimiz yazdık. Hiçbir danışman firma kullanmadık. Projemiz onaylandı. Bir yıl içerisinde tam otomatik altıgen tel örme makinesini yaptık. KOSGEB’e sunum projesini götürdüğümüz zaman makinemizin ilk ihracatını Belarus’a gerçekleştirmiş olduk. Yani biz makineyi bitirdik sunum yapamadan makinenin ihracatını yaptık. İlk etapta hedefimiz 4 makineydi 17 makine yaptık. Daha hala şu anda siparişlerimiz gelmeye devam ediyor. Altıgen tel örme makinesinin değeri 60 bin dolar. 60 bin dolara sattığımız makinemizin fiyatı Çin’den yüksek, Almanlardan ucuz. Çin’in kapasitesinin 2 katı Alman’ın kapasitesiyle aynı. Teknik özellikler bakımından da Alman makinesinin yapamadığı özelliklerde üretim yapan makine. Almanlar bu projeyi 2 milyon dolara benden satın almak istediler ancak ben projeyi satmadım ve satmayı da kesinlikle düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

Sever şu anda TUYAP Yapı Fuarında karşılaşıp tanışma fırsatı buldukları Filistinli müşterilerine 2 konteynır halinde hem makine hem de ham madde olarak ihracat gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi.

Firmanın dış ticaret temsilcisi Doha Saraçoğlu da “Biz burada 40 ülkeye ihracat yaptık. 4 çeşit makinemiz var. Hem çim çit hem de çit teli üreten makinelerimiz var. Genelde bizim müşterilerimiz daha çok Arap ülkelerden ve Afrika’dan da çok gelen müşterilerimiz var. Bizim ürünlerimizden ve hizmetimizden müşterilerimiz oldukça memnun kaldılar. Makineyi sattıktan sonra genelde patronumuz Coşkun Bey müşterinin ülkesine gidiyor ve makineyi bizzat kendisi kuruyor, eğitimini veriyor. Burada 4 dil konuşuyoruz bu nedenle yabancı ülkeden gelen müşterilerimiz çok rahat iletişim kurabiliyorlar bizimle” diye konuştu.