“Hayır Ve De Hayır!” Gençler Böyle Haykırıyor Her Yerde!

0
313
KABOTAJ Kurtuluş

Çeşitli gelişmeler yaşanıyor orada burada.  Örneğin Etiyopya’da bir uçak düştü; ortalık karıştı.  Örneğin İngiltere “Avrupa Birliği’nden çıksak mı, çıkmasak mı?” krizini yaşıyor.  Ama “#MyFreedomDay” de var gündemde.  Dünyanın çeşitli köşelerindeki gençler bugün köleliğe ve özellikle çocukların istismar edilip çalıştırılmasına karşı çıktılar.  Yüzbinlerce çocuk gösteri yaptı, tepkilerini ifade etti.

 

 

Sayısız çocuğun istismar edilip orada burada çalıştırıldığı ülkemiz acaba köleliğe karşı çıkan bu özel güne kulak verdi mi?  Örneğin basın ses verip dikkat çekti mi?  Yoksa dünya çapındaki bu gelişmeler (daha doğrusu düşünce tarzları ve tavırlar) bizlerin umurunda bile değil mi?  Günlük derdimiz yalnızca iki hafta sonraki yerel yönetim seçimlerinin fasa fiso dedikodusu mu?

Yarın, 15 Mart Cuma.  Benzeri çizgideki bir olay var gündemde.  Gene çocuklar seslerini yükseltecekler, “Hayır!” diyecekler.

Yarın 105 kadar ülkede, 1.659 kadar kentte ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri (yüzbinlerce genç) derslere girmeyecekler.  Başka bir deyişle, grev yapacaklar.  Dertleri, ciddiye alınmayan iklim değişimi yüzünden ileride yaşayacakları cehennem hayatı.  Gençler yönetimlerin, politikacıların, mevcut düzeni biçimlendiren kesimlerin bu tehlikeyi hiç mi hiç ciddiye almadıklarını düşünüyorlar.  Bu umursamaz kişilerin belli bir süre sonra ortada olmayacaklarını (yani ölüp gideceklerini) ve felaketi o günleri yaşayacak olan bugünün gençlerinin omuzlarına bırakacaklarını belirtiyorlar.  Haklı olarak.

Bazı politikacılar, örneğin Paris belediye başkanı Anne Hidalgo, gençleri tamamen haklı buluyor.  Almanya başbakanı Angela Markel ile İrlanda’nın başbakanı Leo Varadkar onları destekliyor.  Öte yandan Milan, Sydney, Austin, Philadelphia, Portland, Oslo, Barcelona ve Montreal belediye başkanları desteklerini ifade ettiler bugün.

Yeni bir gelişmeyi de duyuralım.  Norveç Sosyalist Partisi bugün Greta Thunberg’i Nobel Barış Ödülü’ne aday olarak önerdi.  Bu genç kızın tek başına insanlık için çok önemli bir girişimi başlattığını vurgulayarak.  Ekogazete okuyucusu olarak yakından izlediğiniz gibi, Greta geçtiğimiz Eylül ayında Cuma günleri tek başına İsveç Millet Meclisinin girişinde bir okul grevi başlatmıştı.  Onun bu masum girişimi dünya çapında katlana katlana büyüyen bir dalgalanma yaratmıştı.

Masum bir soru soralım.  Acaba ülkemizde bugünlerde yerel yönetim seçimlerine girmeye özenen kişi ve partilerin iklim değişimi konusunda somut, tutarlı önerileri var mı?

KAYNAK : Atila Alpöge, Ekogazete, 14.03.2019 / Yararlanılan kaynaklar: Damian Carrington, The Guardian, 14.3.2019 – Audrey Garric, Le Monde, 14.3.2019