Heryerkazdağlarından suç duyurusu

0
153
KABOTAJ Kurtuluş

Kirazlı Altın Madeni proje Alanın’da İşletme Ruhsatı yenilenmemiş olmasına rağmen, ÇED alanında ağaç kesimleri ve alana su temin edilecek barajda ve su hattında da inşaatlar devam etmektedir.

 

“Her Yer Kazdağları” olarak inşaat faaliyetini videolarla belgeleyen Kirazlı’da çadırlı nöbete devam edenler bugün Çanakkale Adliyesi’nde suç duyurusunda bulunmuş ve basın açıklaması gerçekleştirmişlerdir. Suçduyurusuna Kazdağları İstanbul Dayanışması da destek vermiştir.

Basın açıklamasının tam metni aşağıdadır:

Bugün burada sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını savunan vatandaşlar olarak, 13 Ekim’de işletme ruhsat süresi dolan ve yenilenmeyen Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Sahası’nda belgelediğimiz ağaç kesimlerinin suç duyurusu icin Çanakkale Adliyesi’deyiz. Alamos Gold ve Doğu Biga Madencilik’in Kirazlı Altın ve Gümüş Madenciligi Projesi’nin 82225 numarali işletme ruhsatının süresi 13 Ekim 2019 tahininde son bulmuş ve yenilenmemiştir.

Buna rağmen 24 Ekim 2019 tarihinde maden sahasında ağaç kesimlerine devam ettikleri görülmüştür.

Anayasanin 56. Maddesi’ne dayanarak, sağlıklı bir çevrede yaşam hakkımızı savunuyor ve Kazdağları’mızda yapılan tüm katliamların takipçisi olacağımızı tekrar dile getiriyoruz. Yetkililerden Alamos Gold’un ve Doğu Biga Madencilik’in hukuksuz olarak gerçekleştirdiği ağaç kesimlerine son verilmesini ve haklarinda yasal işlem başlatılmasını talep ediyorum.

HABER: BÜLENT ÖZGEN