Heykeltıraş Öktem, 10. ölüm yıldönümünde anıldı

Dünyaca tanınan heykeltraş Tankut Öktem, ölümünün 10.'ncu yılında kızı Pınar Öktem'in de katıldığı bir etkinlikle Balıkesir'in Edremit ilçesinde anıldı.

0
1118

Yaptığı onlarca heykel ile dünyanın en iyi heykeltıraşları arasına girerek, TIME Dergisi’ne kapak olan heykeltıraş Prof. Dr. Tankut Öktem, ölümünün 10’ncu yıldönümünde, Edremit ilçesinde anıldı.

67 yaşında geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren heykeltıraş Prof. Dr. Öktem için ölümünün 10’ncu yılında, Edremit ilçesinindeki Kazdağı Etnografya Galerisi’nde bir anma etkinliği düzenlendi.

Heykeltraşın yakın arkadaşlarından olan fotoğraf eğitmeni Haşmet Demirbil tarafından organize edilen etkinliğe, Öktem’in kızı Pınar Öktem Doğan ve çok sayıda arkadaşı ile hayranı katıldı.

Programda, Prof. Dr. Tankut Öktem’in hayatını ve önemli eserlerini anlatan 8 dakikalık video gösterimi yapıldı. Öktem’in tüm çalışmalarının yer aldığı kitaptan anlatımlar yapan Demirbil’e, Pınar Öktem Doğan da anılarını anlatarak eşlik etti.

Dünyaca ünlü TIME Dergisi’ne kapak olan nadide sanatçılar arasında olan Prof. Dr. Tankut Öktem’in en önemli çalışmaları arasında; Çanakkale Şehitliği’nde yer alan Yaralı Asker Anıtı, Amasya Tamimi Anıtı, Zonguldak Maden İşçileri Anıtı, Kastamonu Türk Kadınları Anıtı, Balkan Savaşı Anıtı, Magosa Büyük Özgürlük Anıtı, Atatürk-İnönü-Fevzi Çakmak Anıtı, Nazım Hikmet Heykeli, Uğur Mumcu Anıtı, Deniz Kızı Heykeli, Piyade Atatürk Anıtı ve Seul’de bulunan Sevgi Anıtı yer alıyor.

Tankut Öktem, ayrıca Burhaniye ilçesi girişindeki Kuvayi Milliye Anıtı’nda yer alan tüm heykelleri yaparak, ölmeden önce Balıkesir halkına hediye etmişti.