Hıdırellezde dileklerini, umutlarını çizdiler

Balıkesir’in Edremit Körfezi’nde binlerce vatandaş Hıdırellez nedeniyle dere, nehir ve deniz kenarlarına giderek sahip olmak istedikleri şeyleri kuma, kağıda çizdi.

0
318
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir’in Edremit ilçesinde, Hıdırellez dolayısıyla akşam saatlerinde bir araya gelen vatandaşlar, hava kararıncaya kadar Edremit, Kızılkeçili, Zeytinli Çayı ve kenarlarına toprağa sahip olmak istediklerinin resimlerini çizdi ve dileklerini yazdıkları kağıtlar ile topladıkları çakıl taşlarını suya attı.

Etkinliğe katılanlardan Selahattin Ayar, yaptığı açıklamada, kutlamalarının geleneksel hale geldiğini söyledi.

Hıdırellez şenlikleri dolayısıyla dere kenarına geldiklerini belirten Ayar, “Herkes Hıdırellez dolayısıyla temennilerini iletip, gönlünden geçenlerin gerçekleşmesini diliyor.” dedi.

Ecem Demirgül de her yıl Hıdırellez’de dere kenarına dilek dilemek amacıyla geldiklerini dile getirerek, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da geldik buraya. Dileklerimizi diledik. Papatyalarımızı topladık. Bir inanç bizim için.” diye konuştu.

Ayla Kaya da “Ben de arkadaşlarım gibi dilek diledim her sene olduğu gibi. Ama gerçekten kabul oluyor dileklerimiz. Geçen sene denedim gerçek oldu. Bakalım bilmiyorum bu sene olacak mı olmayacak mı.” ifadelerini kullandı.

Nazar Tenekol ise “Bugün buralarda dolaştık. Ondan sonra papatya topladık. Sonra kağıda dileklerimiz yazıp dereye attık. Güzel bir gündü. Güzel bir okul diledim. Gelecekle ilgili dileklerim oldu.”  şeklinde konuştu.