KABOTAJ Kurtuluş

Türkiye’nin ilk kış maratonu olarak koşulan “İda Ultra Maraton” 2- 3 Aralık’ta Kazdağları’nda Edremit Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılıyor.

 

Güre Mahallesi’ndeki Ramada Kazdağları Termal Resort Otel ana sponsorluğunda gerçekleştirilen yarışın başlangıcı sabah saat 07.00’da Kazdağları’nın Çanakkale sınırında kalan Yeşilyurt Köyü’nde verildi. Yeşilyurt Köyü’nden aynı anda start alan 94 kilometrelik “Ultra Maraton”un Edremit’in Güre Mahallesi’nde akşam saatlerinde tamamlanması bekleniyor. 35 kilometrelik “Run Zeus” isimli parkur ise Edremit’in Altınoluk Mahallesi’nde gün içinde sona erecek. 14 kilometrelik köy koşusu ise Çanakkale’nim Ayvacık ilçesinin Adatepe köyünde tamamlandı. Yarışmalarda dereceye girenler yarın açıklanacak.

“İda Ultra Maraton” Organizasyon Komitesi Başkanı Polat Dede gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bugün burada “İda Ultra Maraton”u ikinci kez düzenliyoruz. Geçen sene 228 kişiyle koşmuştuk 3 parkuru. Bu sene 3 parkurda 483 kişi görünüyor kayıtlı sporcu. İki senede çok büyüyen bir organizasyon oldu. 35 ve 94 kilometrelik parkurlara 220 sporcu katılırken 15 kilometrelik köy koşusunda 263 sporcu yer alıyor. Çok keyifli olacak. Geçensene buradaki sayının üçte biri vardı. Şu an burası cıvıl cıvıl. Renk kattığını düşünüyorum ben Edremit’imize, Kazdağları’mıza, körfezimize, Ege Bölgemize. Umarım herkes için hayırlı olur, umarım kazasız belasız atlatırız” dedi.

Bu yılki maratona Türkiye, İngiltere’den, Amerika^dan, İran’dan, Hollanda’dan, Fransa’dan, Avusturya’dan ve Belçika’dan olmak üzere toplam 8 ülkeden sporcuların katıldığını ifade eden Dede, önümüzdeki yıl katılımcı ülke sayısını 25- 30’lara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı İda Ultra Maratonun Edremit’te gerçekleştiriliyor olmasından büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “Bu yıl bu maratonun ikincisini gerçekleştirmekteyiz. Bu yıl 500’e yakın sporcumuz bu maratona katıldı. Çok heyecanlı, çok çekişmeli yarışmalar oldu. Amacımız Edremit’te 4 mevsim sporun yapıldığını, aktivitelerin yapıldığını göstermek. Bu kapsamda bu tür etkinlikleri önemsiyorum. Yarışmacıları kutluyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, “Türkiye’nin en güzel coğrafyasında çok güzel bir günde güzel bir etkinlikte bir araya geldik. Bir çok yarışmacının katıldığı İda Ultra Maratonu’nda sporcuların hepsi birbirinden daha çabuk bir zamanda koşabilme uğraşısındalar. Umuyorum ki önümüzdeki sene binleri bulan sporcunun katılacağı bir yarış olacak ve İda’nın güzelliklerini tüm dünyaya tanıtacak, duyuracak bir yarış olacak diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Maratona katılan yarışmacılar da güzel bir ortamda koşmanın kefini yaşadıklarını dile getirerek şunları söylediler; “Parkur güzeldi. Yarış güzeldi. Zorluydu tabiki de. Zordu ama manzarası güzeldi, keyifliydi. Zevk aldık. Teşekkür ederiz emeği geçenlere. Seneye tekrar geliriz inşallah.”

Balıkesir’in Edremit Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen İda Ultra Maratonu başladı.
Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Yeşilyurt köyü ile Balıkesir’in Edremit ilçesi arasındaki 15, 35 ve 94 kilometrelik üç ayrı parkurda gerçekleştirilen organizasyonda 8 ülkeden yaklaşık 500 sporcu dereceye girebilmek için mücadele ediyor.
Ultra maratonun organizasyon komitesi başkanı Polat Dede, gazetecilere yaptığı açıklamada, etkinliğin ikinci kez düzenlendiğini belirterek, katılımın geçen yıla oranla yüzde 100’den fazla arttığını söyledi.
Dede, “35 ve 94 kilometrelik yarışlara 220 sporcu katılırken, 15 kilometrelik köy koşusunda 263 sporcu yer alıyor. Bu yılki maratona 8 ülkeden katılım sağlandı. İlerleyen yıllarda ülke sayısının artacağını düşünüyoruz. Etkinlik, bölgemize renk katıyor.” diye konuştu.
Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı da “Amacımız Edremit’te 4 mevsim sporun, aktivitelerin yapıldığını göstermek. Bu kapsamda bu tür etkinlikleri önemsiyorum. Yarışmacılara başarılar diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.
Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ise etkinliğin Kazdağları’nın dünyaya tanıtılması açısından önemli olduğunu bildirdi.
İda Ultra Maratonu yarın sona erecek.