İda Ultra Maratonu başlıyor

Bu yıl 2-3 Aralık'ta yapılacak olan "İda Ultra Maraton"a 600 sporcu katılacağı bildirildi. Toplantı da "İda Ultra Maraton"unun bölgenin kış turizmine katkı sağlayacağı kaydedildi.

0
1126
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir’in Edremit ilçesinde Kazdağları’nda koşulacak olan “İda Ultra Maraton” hakkında Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Turizmci Mehmet Öngen ve Organizasyon Komite Başkanı Polat Dede bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantı da “İda Ultra Maraton”unun bölgenin kış turizmine katkı sağlayacağı kaydedildi.

2-3 Aralık günlerinde Çanakkale ve Balıkesir bölgesinde bulunan Kaz Dağları içerisinde 2. Kez koşulacak olan “İda Ultra maraton”una bu yıl 600 sporcunun katılacağı bildirildi.

Türkiye’nin en güzel coğrafyalarından biri olan Kaz Dağları’nda koşulacak “İda Ultra maraton”u hakkında açıklama yapan komite başkanı Dede, Geçen yıl “Kazdağları Ultra Maraton” olan etkinliğin adını bu sene Uluslar arası katılımın daha fazla olması nedeniyle “İda” olarak değiştirdiklerini kaydetti.

Dede, “Bu sene ikincisini düzenliyoruz. Geçen sene 228 katılımcıyla gerçekleşen etkinliğe bu sene katılım sayımız yaklaşık 600 kişi. Bunun inanılmaz bir başarı olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de hiç bir yarış ikinci senesinde bu kadar büyümedi. Maratonda 15 kilometre köy koşusu, 35 kilometre Run Zeus yarışı ve 94 kilometrelik İda Ultra Yarışı olmak üzere üç ayrı parkur var. bu yarışlar yarın Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Yeşilyurt köyü sınırlarında başlıyor ve bütün Kazdağları’nı dolaşacak olan yarışmacılar 94 kilometrelik parkurda 13 tane köyden geçerek Edremit’in Güre Mahallesi’ndeki Ramada otelde sona eriyor. Bizim amacımız Kazdağları’nı bütün dünyaya tanıtmak” dedi.

“İda Ultra Maraton”nun n sponsoru Kazdağları Ramada Termal Resort Otelinin Yönetim Kurulu Başkanı Turizmci Mehmet Öngen, “Dağın, termalin ve denizin olduğu 3 turizm ürününün bir rada sunulduğu dünyadaki tek destinasyonda bulunuyoruz. Amacımız burasını ulusal ve Uluslar arası platformlarda hak ettiği gibi tanıtmak. Bu etkinlik turizm açısından oldukça değerli. Bilindiği üzere Kuzey Ege’nin uzun yıllardır makus talihidir sadece yaz mevsimine sıkışmış 2, 3 ayla sınırlı kalmış bir turizm potansiyeli var. tüm mücadelemiz bu turizmi 12 aya yaymak. Termal turizmin 12 yayılmasının ilk çıkış noktalarından biri. Ama yetmiyor. Bu organizasyonlarda olduğu gibi çeşitli organizasyon ve tanıtımlarla Kazdağları’nı Türkiye’de ki kış turizminin de cazibe merkezlerinden biri haline getirmek hedefimiz. “İda Ultra Maraton” bu hedefin ilk basamaklarından biri” diye konuştu.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ise Edremit’in gün geçtikçe değişik etkinliklerle Türkiye’nin gündemine oturmaya başladığını belirterek, “Bazen denizde yapılan bir mastırlar yüzme maratonuyla Türkiye gündemine taşıyoruz Edremit’i, Bazen dünyanın en güzel bölgesindeki İda’nın değişik köşelerinde yapılan maratonu Türkiye gündemine taşıyoruz. Bazen ise Aeneas Kültür Yolu Projesi vasıtasıyla artık yavaş yavaş dünyanın gündemine taşımaya başladık Edremit’i. Bu beklediğimiz, istediğimiz bir amaçtı. Bu doğrultuda da oldukça önemli bir mesafe kaydettik. Biz yerel yönetim olarak bu tür organizasyonlara her an destek vererek bu tür organizasyonların daha da çoğalmasını sağlayıp Edremit’imizin tanıtımına daha fazla katkıda bulunmaya çalışıyoruz. İda Ultra Maraton’a katılan bütün yarışmacılara başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı..