“İda Ultra Maratonu” Kazdağları’nda koşuldu..

0
486
ÇEVRE GÜNÜ

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen maratonda sporcular 103 kilometrelik “İda Ultra”, 62 kilometrelik “Half Ultra”, 36 kilometrelik “Run Zeus” ve 15 kilometrelik “Kutupayısı Köy Koşusu” adlı dört farklı parkurda mücadele etti.

Maratona 18 ülkeden 800 sporcu katıldı. Sporcular, dünyanın en büyük ikinci oksijen kaynağı olarak nitelendirilen Kazdağları’nın, endemik bitki türleri, Zeus Altarı, tarihi Roma Köprüsü, Şahin Deresi Kanyonu, yüzyıllardır ayakta duran tarihi köyleri, Sutüven Şelalesi, zeytin tarlaları, kaplıcaları ile doğal ve kültürel zenginliklerinin arasındaki parkurda koştu.

Ultra maratonun organizasyon komitesi başkanı Polat Dede, gazetecilere yaptığı açıklamada, etkinliğin bu yıl üçüncü kez düzenlendiğini belirterek, katılımın geçen yıla oranla daha fazla olduğunu söyledi.

Dede, “Biz 2016 senesinden beri burada Edremit Belediyesinin destekleriyle Kazdağları’nı tanıtmak amacıyla dünyanın bir çok ülkesinden sporcuyu Kazdağları’na getirip koşturuyoruz. Bugün 1 Aralık ve sıfıra yakın. Soğukluk var. Soğuk kış aylarında buraya bine yakın insan sadece Kazdağları’nda koçmak için geldiler. Biz bu organizasyonun tanıtımı için Türkiye’de ve dünyanın bir çok ülkesinde çok fazla çalışıyoruz. Sayın başkanımız ve kaymakamımızın destekleriyle de çok daha ileriye gideceğimize inanıyoruz. Bu sene 18 ülkeden bin 50 sporcu kayıt yaptırdı. Bunların 800’ü kayıt işlemini tamamladı. 4 farklı kategoride düzenleniyor yarış. 15 kilometrelik “Kutupayısı Köy Koşusu”, 36 kilometrelik “Run Zeus” Altınoluk’ta bitiyor, 62 kilometrelik “Half Ultra” çamlıbel’de bitiyor ve 103 kilometrelik “İda Ultra”bu da Güre’de bitiyor” dedi.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, “Kazdağları İda Ultra Maratonunun u sene üçüncüsü koşuluyor. 200 sporcu ile başladığımız maratonda bu sene bin sayısına ulaştık. Her yıl Kazdağları’mızın güzelliğini, müthiş oksijenini, havasını solumak için buraya gelen sporcu sayımız gün geçtikçe artıyor. Bu da bizi daha da mutlu ediyor. Kazdağları, Edremit artık sporuyla, kültürüyle cidden ulusal düzeyde de anılmaya başlayan bir yer haline geldi” diye konuştu.

Maratona İzmir’den eşi, oğlu ve kuzeni ile birlikte katılarak oğlu  Atlas’ı sırtına alarak koşan Ali Haydar Eroğlu, “Bu şekilde koşmak zor olmuyor. Oğlum bana yolda enerji veriyor. Ailecek buradayız” ifadelerini kullandı.

Maratona İzmir’den katıldığını belirten ve 15 kilometrelik “Kutupayısı Köy Koşusu” birincisi olan Zafer Algün de “Çok keyifli bir yarıştı. Katıldığım maratonların en zevklisi diyebilirim. Özellikle patika yoldan sonrası çok güzeldi” şeklinde konuştu.

İda Ultra Maratonu Pazar günü ödül töreni ile sona erdi

Maratonda 15 kilometrelik “Kutupayısı Köy Koşusu” etabında Erkeklerde Caner Algün. Kadınlarda Esra Gökçek

36 kilometrelik “Run Zeus” etabında Erkeklerde Serhat Bedii Bırakan. Kadınlarda Katie Eichten, 62 kilometrelik “Half Ultra” etabında Erkeklerde Mahmut Yavuz.  Kadınlarda Aylın Armador Savacı birinciliği elde etti.