İki girişimci kadın 15 yıllık hayallerini gerçekleştirdi.

-Edremit ilçesinde girişimci ik kadın Balıkesir Üniversitesi (BAUN) Altınoluk Meslek Yüksek Okulu Tıbbi Aromatik Bitkiler Bölümü ile ortaklaşa yürüttükleri proje ile .15 yıllık hayalleri olan lavanta yetiştirmeyi hayata geçirdi. -Ziraat Mühendisi Arzu Ulusoy, “Biz 15 yıldır bu hayal ile yaşıyoruz. Sonunda toprakla buluşturduk lavantaları. İnşallah güzel olacak”

0
2187
Gülçin CÖMERT- Banu ULUSOY
KABOTAJ Kurtuluş

Balıkesir’in Edremit ilçesinin Altınoluk Mahallesi Fener Mevkisinde zeytin ağaçları arasında bulunan bir dönümlük araziye Balıkesir Üniversitesi (BAUN) Altınoluk Meslek Yüksek Okulu Tıbbi Aromatik Bitkiler Bölümünden 33 öğrencinin katılımı ile bin 500 adet lavanta fidesi dikildi.

Balıkesir Üniversitesi (BAUN) Altınoluk Meslek Yüksek Okulu Tıbbi Aromatik Bitkiler Bölümü ile ortaklaşa bir proje yürüten iletişimci Gülçin Cömert ve Ziraat Mühendisi Banu Ulusoy, 15 yıllık lavanta yetiştirme hayallerini hayata geçirdi.

Kazdağları eteklerindeki zeytin bahçesi içinde bir dönümlük araziye bin 500 adet Lavanta fidesi dikildiğini belirten Gülçin Cömert yaptığı açıklamada 15 yıllık hayallerini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını bildirdi.

“Şu anda lavanta dikimi gerçekleştiriyoruz burada. Çünkü Lavanta Kazdağları’nda yetiştirmeye uygun bir bitki. Üstelik tıbbi aromatik bitkiler sınıfında yer alıyor. Doğada doğal olarak olmadığı için yetiştirmek gerekiyor. Ama Kazdağı gerçekten endemik bitkiler açısından çok zengin. Doğada bulunan Melisa, Kekik, Biberiye gibi otlarının da üretimini yeniden yapacağız” dedi.

Amaçlarının tıbbi aromatik bitkileri insan yaşamına katmak olduğunu kaydeden Cömert, “Bunun yanı sıra tıbbi aromatik bitkilerin nasıl kullanıldığı konusunda eğitim vermeyi amaçlıyoruz. Ayrıca diktiğimiz Lavantadan yağ elde edeceğiz.küçük distilasyon cihazı getireceğiz. Butik üretim yağacağız. Lavanta yağının kullanımı konusunda bilgi vermek istiyoruz. Lavanta kesecikleri, uyku yastıkları yapacağız. Kısaca tıbbi aromatik bitkilerin yaşamımıza daha fazla girmesini sağlayacağız. Bölgede de bu konuda güzel bir okulumuz var. Tıbbi Aromatik Bitkiler Okulumuz var Balıkesir Üniversitesi’ne bağlı. Dikimi de öğrencilerimizle birlikte yapıyoruz. Uygulama alanı ediniyoruz ve üretimin her aşamasında onlarla hareket etmeyi planlıyoruz. Örneğin bugün öğrenciler lavanta çiçeği yaprağı ve çiçek yapraklı çiçeği alacaklar. Onu okulda distine edecekler. Her aşamada yağın elde edilme oranlarını ve yararlarını analiz edecekler. O elde edilen istatistiklere göre devam edeceğiz üretime. Lavanta fidesi de üretceğiz. Çünkü ortağımın mesleği Ziraat Mühendisi, ben işin reklam kısmındayım. Ama 15 yıl önce düşündüğümüz hayali bugün yaşama geçiriyoruz. İki kadın Kazdağı’nın eteklerinde lavantayı insan yaşamına sağlık getirmesi dileğiyle üretmeye başlıyoruz” diye konuştu.

Ziraat Mühendisi Banu Ulusoy da “Biz 15 yıldır bu hayal ile yaşıyoruz. Sonunda toprakla buluşturduk lavantaları. İnşallah güzel olacak” ifadelerini kullandı.

Balıkesir Üniversitesi (BAUN) Altınoluk Meslek Yüksek Okulu Tıbbi Aromatik Bitkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Cenk Paşa yapılan ortak proje kapsamında öğrencilerin uygulama alanında lavanta dikimi, damla sulama sisteminin kurulması ve tarla hazırlama işlemlerini uygulamalı olarak gördüklerini kaydederek şunları söyledi;

“Bu proje sonunda bitkinin çiçeklenme kısmında yaprakları ve ful bitki olarak üç farklı morfolojik açıdan uçucu yağların tespiti ve ondan sonraki uçucu yağ bileşenlerinden sonra projenin diğer aşamalarına geçeceğiz.”

Projenin aşamalarına anlatan Dr. Paşa, “Eczacılıkta nerede hangi dönemde bitkiyi uçucu yağ açısından asede edersek fayda sağlayabiliriz? Bunun tespitini gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.