Kardeş Oldular

Sındırgı ve Beypazarı Belediyeleri Arasında Kardeş Şehir Protokol İmzalandı

0
800
KABOTAJ Kurtuluş

Yıllar önce ana yol üzerinde bulunmaları ile popüleritesi olan ve nüfus yoğunluğu ile önemli ilçeler arasında bulunan ve yolun açığa alınması ile birlikte kaderine terk edilen; turizm potansiyeli ile de eski canlılığını kazanmaya başlayan eski İzmir – İstanbul yolu üzerinde bulunan Balıkesir’in Sındırgı ilçesi ve eski Ankara – İstanbul yolu üzerinde bulunan Ankara’nın Beypazarı ilçeleri arasında kardeş şehir protokolü imzalandı.

Turizm alanında gelişen Sındırgı ilçesi bilgi alışverişi yapabileceği ve Turizm alanındaki çalışmaları örnek alabileceği kardeş belediyelerine bir yenisini daha ekledi. İki Belediye meclisinin ortaklaşa aldığı kara ile Beypazarı Belediyesi Başkanlık konağında düzenlenen tören ile Kardeş Şehir protokolü imzalandı. Beypazarı belediye başkanı Tuncer Kaplan ve Sındırgı belediye başkanı Ekrem Yavaş tarafından protokol imzalandı.
Her iki ilçenin meclis üyeleri ve parti teşkilatının katıldığı imza töreninde belediye başkanları işbirliği yapma kararı aldı. İmza töreni öncesinde her iki ilçe belediye başkanı ilçelerindeki özellikleri anlattı.

Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş “ Bugün Beypazarı Belediyesinin ev sahipliğinde bir kardeşlik protokolü imzaladık. Beypazarı ile ortak kaderi paylaştığımız anlar var. Bunların en başında 1984 yılına kadar İzmir İstanbul yolu Sındırgı’dan geçmekteydi. Daha sonra körfezde kalan bir ilçe konumunda oldu. Bugün Beypazarı da aynı konumda eski Ankara İstanbul yolu üzerinde bulunan bir ilçemiz. Aynı zamanda termal kaynaklar yönünden ortak özelliklere sahibiz. Bizimde 100ün üzerinde tarihi yapıların restorasyonu ile ilgili çalışmalarımız var tabiki Beypazarı bizden bu konuda önde. Beypazarı deniz kenarında olmamasına rağmen turizmin yapılabileceğini, kültürel değerlerin turizme kazandırılabileceğini kanıtlayan ve turizm alanında önemli bir gelişme kaydetmiş ve örnek olarak göstermiş bir ilçe. Bu bakımdan bizim için çok değer taşıyor. Bugün ev sahipliğini en güzel şekilde yerine getiren ve sıcak bir karşılama gerçekleştiren Beypazarı ile imzaladığımız protokol inşallah hayırlara vesile olur. Sadece belediyelerin değil, halkların kaynaşmasına da sebep olacak bir protokol olacağını düşünüyorum. Hayırlı olsun” sözleri ile protokol hakkındaki düşüncelerini açıkladı.

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan ise Bugün benim için gerçekten en özel, en güzel günlerden bir tanesi. Daha önce tanışmış olduğumuz Balıkesir Sındırgı Belediye Başkanımız Ekrem Yavaş bey ile burada kardeş şehir protokolü imzaladık. İnşallah kardeşlikler daim olsun, hayırlara vesile olsun. İlçelerimiz için güzellikler getirsin” sözleri ile düşüncelerini dile getirdi.

Protokol Sonrası Turizm Çalışmaları İncelendi

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş ve eşi Yaşiye hanım , AK Parti Sındırgı İlçe başkanı Mustafa Atla, Sındırgı ve Beypazarı Belediye meclis üyeleri, birim müdürleri ve teşkilat üyeleri ile birlikte Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan’ ın rehberliğinde mini Beypazarı turu ile turizm yatırımları ve ilçe halkının çalışmaları yerinde incelendi. Turizme ana zemin hazırlayan Beypazarı evlerinin restorasyonu, ilçe halkının sıcak karşılaması ve yöresel lezzetlerin sunumu ile güzelleşmiş, oluşturulan müzeler ile zenginleştirilmiş.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin ulaşım sponsorluğunu üstlendiği gezi sonunda Beypazarı Belediyesi sosyal tesislerinde yöresel lezzetlerin tadına bakıldı. Sunum şekli özellikle incelendi.

Sındırgı’dan katılan heyet sıcak karşılamadan ve ilgilerinden dolayı Beypazarı Belediye başkanı Tuncer Kaplan ve ekibine teşekkür etti.