“İnsan yüzlü örümcek” görenleri şaşırtıyor.

- Balıkesir'in Edremit İlçesi'ndeki bir evin bahçesinde bulunan insan yüzünü andıran örümcek görenleri şaşırttı. - Latince adının “Thomisus Onustus” olan örümceğin “Köşeli Yengeç Örümceği, Çiçek Yengeç Örümceği” olarak adlandırıldığını bildiren Balıkesir Üniversitesi (BAUN) Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Yardımcısı Yrd Doç Dr Sakin Vural Varlı, “Görünümü insan yüzünü de andıran örümcek diğer örümcekler gibi ağ örmeyip, avını yakalamak için bulunduğu bitkinin rengini alarak günlerce hareketsiz kalabiliyor ve zehirli bir tür”.

0
1359
KABOTAJ Kurtuluş

Akçay Mahallesi’nde oturan 2 çocuk annesi Düriye Tamir, bahçesine dikmek için aldığı çiçeğin dalının üzerinde dolaşan beyaz renkli örümceğin yüzünün insan yüzüne benzediğini görünce bir kavanoza koyarak maydonoz ve ekmek kırıntılarıyla beslemeye başladı.

Tamir, zehirli olabileceğini düşündüklerini ve türü ile özelliklerini öğrenmek için internetten araştırma yaptıklarını bildirdi.

İnternetteki araştırmalarında ‘İnsan yüzlü örümcek’ olarak geçtiğini öğrendiklerini belirten Tamir, AA muhabirine yaptığı açıklamada; “Bahçede tesadüf eseri buldum. Çiçek ekmek için fide almıştım onun dalında geldi. Bu örümcek 2 gündür bizde. İsmini “Ali” koyduk. Bunu daha önce çok uzun yıllar önce görmüştüm ama bu kadar nadir bir tür olduğunu bilmediğim için onu salmıştım. Ama bunu görünce alayım dedim. İnternetten yaptığım araştırmaya göre ender görülen bir türmüş bu örümcek. Maydonoz ve ekmek kırıntısı ile besliyorum ama tekrar doğal yaşam ortamına salacağım. Doğaya salmak lazım” dedi.

Sanem Tamir de, “Ben bunu daha önce haberlerde görmüştüm. Çok garip bir yaratık, hoşuma gitti. Çok tatlı. Beslemek istediğim bir hayvandı ama annemin korkusu yüzünden ve saçma olduğunu düşündüğü için izin vermiyordu. Ama çok ilginç bir yaratık. Bu Allah’ın bize bir göstergesi” ifadelerini kullandı.

Balıkesir Üniversitesi (BAUN) Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Yardımcısı Yrd Doç Dr Sakin Vural Varlı Latince adının “Thomisus Onustus” olan örümceğin “Köşeli Yengeç Örümceği, Çiçek Yengeç Örümceği” olarak adlandırıldığını bildirdi.

Varlı, “Dünyanın hemen her tarafında dağılım gösteren Thomısıdae ailesinin 2 binden fazla türü var. Şekil itibariyle yengeci andırdıklarından “Yengeç Örümcekleri” olarak bilinir. Ancak başka familyalara da bu ad verildiğinden; bunlar “Çiçek Yengeç Örümcekleri”dir. Bu gruptakiler, çoğu örümcek türünün tersine ağ örmeyip, avlarını çiçeklerde pusuya yatarak bekler ve yakalarlar. Etobur olan yengeç örümcekleri çiçekli bitkilere gelen böceklerle beslenirler. Örümcek, uygun bir av, bitkiye gelinceye kadar çiçeğin üzerinde günler, hatta haftalarca hareketsiz bekler. Yakalamaya uygun evrimleşmiş ön ayaklarıyla avını yakalar ve kurbanı felç eden bir zehir salgılar. Dış Sindirim yapan

örümcekler, zehir dişlerinden salgılanan kimyasallarla avın iç organlarını sıvılaştırarak bir çorbaya dönüştürür. Örümceklerin zehri birçok böceği etkisiz hale getirecek güçte olmasına rağmen, daha büyük yırtıcılara (kuşlar gibi) karşı etkisizdir. Örümceğin en önemli savunma stratejilerinden birinin de görünmezlik

olduğunu biliyoruz. Örümcek üzerinde bulunduğu çiçeğin renklerine bürünerek görünmezlik kazanır ve yırtıcılar tarafından fark edilmekten kurtulur. Ülkemizdeki türlerinden üçü Thomisus cinsine dahildir. Bunlardan Tonustus karın kısmı (opisthosoma)nın arka tarafının köşeli çıkıntı yapması ile tanınır. İskandinavya ve İzlanda dışında Portekiz’den Japonya’ya; Güney Afrika’dan Java (Endonezya) Adası’na kadar çok geniş bir alanda dağılım gösterir. Bu örümceklerin erkekleri ancak 2-4 mm kadar gelir, dişileri ise 7-10 mm kadar uzunluktadır. Çeşitli renkleri vardır. Zehirli bir yapıya sahip olan bu örümcekler halk arasında “İnsan yüzlü örümcek” olarak da anılırlar” diye konuştu.

Varlı, ayrıca bu örümceklerin ülkemizin değişik bölgelerinde de zaman zaman görüldüğünü sözlerine ekledi.