“İnternette 5 litresi 130 liranın altında satılan zeytinyağına itibar etmeyin”

İnternet üzerinden belirli bir adresleri ve firmaları bulunmayan kişilerce 5 litrelik 4 teneke sızma zeytinyağı 320 liraya satılan ürünlerin gerçek zeytinyağı olmadığını belirten Edremit Ticaret Odası (ETO) Meclis Başkanı Mehmet Hakkı Semerci, tüketicileri bu konuda uyardı.

0
137
KABOTAJ BAYRAM

Semerci Gazete Körfez muhabirine yaptığı açıklamada; koronavirüs (Kovid – 19) sürecini dünya ve ülke olarak yaşadıktan sonra insanların sağlıklarına daha çok dikkat ettiklerini ve zeytinyağı tüketiminin de buna paralel olarak daha da arttığını söyledi.

Bu tüketimin artışıyla birlikte ülkemizde zeytinyağı sahtekarlarının da arttığını kaydeden Semerci; “Son zamanlarda zeytinyağı sahtekarlarının diye niteleyebileceğimiz bir takım üretici kılığında sahtekarlar türedi. Bunların en çok rahat hareket ettikleri mecra internet ortamları, internetteki sosyal medya hesapları buna benzer sitelerde kendi yağlarının reklamlarını yapıyorlar. Bunların hiçbir gıda üretim izni yok. İlanın altında çakma bir cep telefonu numarası var. Bununla tüketiciye ve üreticiye oldukça fazla zarar veriyorlar.” dedi

 320 liraya 5 kiloluk 4 teneke sızma zeytinyağı satıldığına dikkat çeken Semerci; “Bugün üreticiden zeytinyağının litresinin çıkış maliyeti 20 lira civarındadır. Geçen hafta yaptığım ciddi bir alımda 20 lira 50 kuruştan aldım litresini. Devlete ödediğimiz stopajını da eklediğimizde 21 lira maliyeti olan bir litre yağdan bahsediyoruz. Bizim gibi bu işin yüzyıllardan beri ticaretini yapmakta olan bir insan için bunlar müşterisinin karşısında da bir mahcubiyete neden oluyor. Müşterilerimiz neden onlar 75 liraya 5 kiloluk tenekeyi satıyor da siz 130 liraya satıyorsunuz diye soruyor. 5 kiloluk bir teneke zeytinyağının bize olan maliyeti 120 lira. Piyasada 130- 150 liranın altında sızma adıyla satılan zeytinyağına lütfen tüketicilerimiz itibar etmesinler. Bunlar genelde bitkisel yağların içinde en ucuz olan birtakım yağlarla karıştırılarak ve içine zeytinyağı esansı, zeytinyağı rengi gibi kimyasal maddelerle karıştırılarak piyasaya sürülmekte.” şeklinde konuştu.

 Edremit Ticaret Odası olarak geçen yıl zeytinyağı izleme komitesi kurduklarını hatırlatan Semerci şöyle devam etti;

“Bölgede bir takım şüphelendiğimiz ürünlerin numunelerini analiz ettiriyoruz Edremit Ticaret Borsasının laboratuvarında. Bunu ilçe tarım müdürlüğüne bildiriyoruz. Bu şekilde sabit mekanlarda sahte zeytinyağı satanların bir şekilde önüne geçiyor tarım ilçe müdürlükleri. Ancak internet ortamında bunun önüne geçilmesi çok mümkün olmuyor. Çünkü belirli bir adresleri yok. Tüketicinin internetten zeytinyağı alırken çok dikkatli olmasını tavsiye ediyorum. Ülkemizde sağlık iksiri olan zeytinyağının değerini kaybetmesine sebep oluyor bu tür yeri yurdu belli olmayan internet satıcıları. Tüketiciyi bu konuda çok dikkatli olmaya çağırıyorum. Biz ticaret odası olarak sektörler meclisimize konuyu taşıyoruz bunun önüne geçilmesi açısından, internet ortamında gerekli önlemlerin alınması açısından. İstiyoruz ki tüketici kandırılmasın. Sabahları bir çay kaşığı bebeğinize içirin ya da mamasına katın ve onunla sağlıklı olsun dediğimiz zeytinyağı değerini kaybetmesin ve insanlarımız sağlıklı olsun. Vatandaşlarımız zeytinyağı tükettiklerini zannederken tükettikleri farklı yağlar ki bunlar sanayide kullanılan yağlardır genelde. Maalesef bunlar kullanılabiliyor. Dolayısıyla hem tüketici sağlık olarak zarar görüyor hem de ekonomik olarak zarar görüyor. Tüketiciye ulaşmakta internet çok önemli. Lütfen işletmesi olamayan, ismi olmayan veya herhangi bir çakma isimli internete gelen fiyatları 100 lira ve altında olan 5 litrelik bu tür yağlara lütfen itibar etmeyin. Tüketiciler dikkatli olun kandırılıyorsunuz.”

Edremit Ticaret Odası olarak yaptıkları çalışmalar sonucunda bölgesel tescilin alındığını ifade eden Semerci; “Bundan sonra bölgenin yağlarının hepsinde çıkartmalar, barkotlar olacak “Edremit Körfezi Zeytinyağıdır” diye. Tüketicilerimizin alırken buna da dikkat etmesini öneririm. Önümüzdeki en fazla bir ay içerisinde bu uygulamaya geçeceğiz. Barkotlu ürün hiçbir zaman sahte olamayacak, bu bölgenin yağı olacak ve tüketicilerimiz sağlıkla tüketecekler.” diye konuştu