Irkçı Yunan milletvekili Edremit’te protesto edildi

- Edremit ilçesindeki etkinlikte bir araya gelen vatandaşlar, Türk bayrağını yırtan ırkçı Yunan Milletvekili Ioannis Lagos'u kınayarak protesto etti

0
9

Edremit Kaymakamlığı ve Belediyesi tarafından düzenlenen “Bayrağa saygı” yürüyüşünde bir araya gelen vatandaşlar, Gümrük Mahallesi Meydanı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Eylemciler, ırkçı milletvekili Lagos aleyhinde slogan attı.

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, burada yaptığı konuşmada, Lagos’un yaptığı saygısızlığa karşı Türk milletinin tek ses ve tek vücut olarak cevap verdiğini söyledi.

Gümrük Mahallesi meydanından başlayıp Cumhuriyet Meydanı’nda tamamlayan “Bayrağa saygı” yürüyüşünde Yunanistan milletvekilinin Türk bayrağını yırtması protesto edildi.

Gümrük Mahallesi meydanında toplanan ve ellerinde Türk bayrakları ile yürüyen çok sayıda Edremitli, zaman zaman sloganlar atarak bayrağa yunan vekil tarafından yapılan çirkin saldırıyı protesto etti.

Kaymakam Sırmalı, Cumhuriyet Meydanı’nda  ki konuşmasında deprem, çığ ve uçak kazasında hayatını kaybedenler için başsağlığı, yaralananlara da acil şifalar diledi.

Sırmalı yaptığı konuşmada, “Yakın bir tarihte, Avrupa parlamentosunda kendini bilmez bir Yunanlı vekil tarafından bayrağımızı yırtmak suretiyle yapılan saygısızlığa Türk milleti tek ses, tek vücut olarak cevabını vermiştir.” dedi.

Sırmalı, “Bayrağımız; bağımsızlığımızın simgesi olmasının yanı sıra vatanımız, devletimiz, milletimiz, istikbalimiz, namusumuz ve şerefimizdir. Türk milleti, vatanımızı bölmek isteyen hainlere karşı her zaman en güzel cevabı vermiştir” ifadesini kullandı.

Vatanın, milletin ve bayrağın kutsal sayılan en önemli değerlerin başında geldiğini vurgulayan Sırmalı şöyle devam etti;

“Her bir karış toprağı şehit kanıyla yoğrulmuş bu cennet vatanımızın bağrında nice ana kuzuları şehit olmuştur. Büyük Türk milleti, kutsal saydığımız değerler söz konusu olduğunda, hiçbir engel tanımamıştır ve tanımayacaktır. Türk milleti bağımsızlığımızdan, birlik ve beraberliğimizden ödün vermeyeceğini; Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde İstiklal Savaşında ve Çanakkale’de, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde; 15 Temmuz’da, çok güzel bir şekilde gözler önünde sermiştir. Bu uğurda şehitlerimiz ve gazilerimiz oldu. Şehitlerimiz ve gazilerimiz; bizi biz yapan ve millet olma bilincini oluşturan temel değerlerin ve sahip olduğumuz şanlı geçmişle aramızdaki güçlü bağın en önemli halkalarından birisini oluşturmaktadır. Bugün ülkemizde al bayrağımızın altında huzur ve güven içerisinde yaşıyor, geleceğe umutla bakabiliyorsak, bunu şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz. Bizlere düşen görev her karış toprağı şehit kanlarıyla sulanan, şehitlerimizin emaneti olan bu vatanı sonsuza dek koruyup kollamaktır.”

Konuşmanın ardından ilçe Müftüsü Ahmet Yayla, Elazığ’daki deprem, Van’daki çığ felaketi ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yaşanan uçak kazasında yaşamlarını yitirenler için dua etti.

Etkinliğe, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, siyasi parti, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarının temsilcileri ile muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.