İsrail’in Gazze’de yaptığı katliama tepkiler sürüyor

0
618
KABOTAJ Kurtuluş

İsrail askerlerinin ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açmasını protesto etmek için abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan Filistinlileri şehit etmesinden dolayı Diyanet İşleri Başkanlığınca alınan karar doğrultusunda Edremit ilçesindeki 80 camide sela okundu ve gıyabı cenaze namazı kılındı. Cenaze namazının ardından şehit edilen Filistinliler için dua edildi.

Sivil Toplum Kuruluşları ile AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi ilçe başkanlarının da katılımıyla Edremit Cumhuriyet Meydanındaki düzenlenen protesto mitinginde ABD ve İsrail aleyhine sloganlar atıldı. Filistinlilere karşı yapılan saldırı şiddetle kınandı.

STK temsilcisi ve Ak Parti Edremit İlçe Başkanı Metin Örkçü şunları kaydetti;

“Amerika Birleşik Devletleri’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımsını, İslam’ın ilk kıblesi kadim Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimi kabul etmemiz mümkün değildir. Bu girişim bizim için yok hükmündedir. ABD bu girişimiyle Birleşmiş Milletleri, Birleşmiş Milletler kararlarını ve Uluslar arası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir. Kudüs’ün gerek BM kararıyla gerekse uluslararası anlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımı şiddetle kınıyoruz.”

Edremit Kaymakamı Ali Uslanmaz’ın katıldığı protesto mitinginin sonunda Edremit Müftüsü Sait Emine Arvas, Gazze’de şehit olanlar için dua okudu.