İyi tarımdan vazgeçilmesin

Tarım ve Orman Bakanlığı projesi olan İyi Tarım Uygulamasının (İTU) 3 yıl üst üste destek alan üreticilere verilmeyeceği açıklamasının tarımda kaliteli üretimi tehlikeye sokacağı bildirildi.

0
168
KABOTAJ Kurtuluş

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan bir genelge ile 3 yıl üst üste iyi tarım uygulamasından faydalanan üreticilerin 4’üncü yılda bu destek dışında bırakılacağını duyurması çiftçilerde hayal kırıklığı yaşattı.

Tarım bakanlığının 10 yıl önce üreticinin ve tüketicinin sağlığını düşünerek gıda güvenirliliği açısından bir proje başlattığını hatırlatan Diker gazetecilere yaptığı açıklamada. “Son 10 yıldan beri tüketicinin gıda güvenirliliği için denetimli tarım, tarımın denetlenmesi ve üreticinin denetlenmesi adı altında iyi tarım uygulamalarını başlatmıştı. Bu uygulamayla çiftçiyi hem kayıt altına almış oluyordu hem de bir nevi destek vermiş oluyordu. 3 yıl üst üste bu uygulamadan faydalanan üreticinin 2019 yılında program dışında bırakılması çiftçileri mağdur edecektir. Balıkesir’de 215 bin dekarda iyi tarım uygulaması yapılıyor. Bin 846 üreticinin sertifikası var. İlçemiz bu rakamların yarısını kapsamaktadır. Edremit de 326 üretici 37 bin 728,62 dekar alanda iyi tarım uygulamaları yapmakta, ilçemiz üreticilerine 1 milyon 731 bin 624,82 TL gelir sağlamaktadır. Yine bu desteğe güvenerek üreticilerimiz bir yıl boyunca uğraş vermiş, masraf yapmıştır.” dedi.

İyi tarım uygulaması kapsamında gübreleme, ilaçlama gibi hasat zamanına kadar üreticilerin periyodik zamanlarda kontrolü yapılarak ve en son ürünün kalite kontrolü yapılarak çıkan ürüne sertifikasyon yapıldığını kaydeden Diker, “Bu sertifikasyon sonucunda gıda güvenirliği sağlanmış oluyordu. Dolayısıyla bölgemizde de Edremit Ziraat Odası olarak son 7-8 yıldan beri bakanlığın bu projesine bizler de destek verdik. Bu destek kapsamında 2019 yılına geldiğimizde 326 üreticimizi iyi tarım uygulamasına teşvik ettik ve takriben 38 bin dekarda zeytin ve meyve olmak üzere iyi tarım uygulaması yaptık. Üretici dönümüne 40 lira gibi bir ücret alıyordu. Üretilen ürünler de kalite kontrolü yapılarak tüketiciye yansıyordu. Ancak bakanlık bir genelge ile 2016-2017 ve 2018 yıllarında üst üste 3 yıl destekleme alan üyelerimize 2019 yılında iyi tarım uygulaması desteği yoktur diye bir açıklama geldi. Biz bunu üreticilerimiz adına üzüntüyle karşıladık. Malum 2019 yılı başından beri üretici toprak tahlili yaptırdı, kullanacağı gübrelerin tespitini yaptırdı, kullanacağı ilaçlarını iyi tarıma göre yaptı serken cebinden bir sürü masraf yaptı. Tam hasat zamanı bütün masraflar yapıldıktan sonra bakanlığın bu şekilde bir uygulamayla biz 2019 yılında destekleme vermiyoruz demesi açıkçası üretici arkadaşlarımızı üzmüştür. Çünkü bu konuda 24 ekimde cumhurbaşkanımız yapmış olduğu bir açıklamada; ‘hem iyi tarım uygulamaları hem de organik tarım uygulamalarında desteklerin devam edecektir’ dediği halde bakanlığın bu şekildeki bir açıklaması bizleri şaşkınlığa uğratmıştır” diye konuştu.

İyi tarım uygulamasından faydalanan Edremitli üretici Hüseyin Yalazı da Üç yıl destek alan üreticinin neden bu sene destek alamayacak olduğunu sorarak şöyle konuştu;

“Gerekçe nedir? Bu yıl yine aynı uygulamayı yapacağız. Almama sebebimiz nedir? Yani 4 yıl ardı ardına iyi tarım uygulanmaz diye bir kanun mu var?  Biz birçok yatırım yaptık iyi tarım uygulayabilmek için. Ne gerekçeyle durduruldu. Ekonomik şartlarla durdurulduysa ona diyecek sözümüz yok. Ülkemiz için her şeye razıyız. İyi tarım uygulaması desteği durdurulursa ben bu uygulamayla 8-10 bin lira gibi bir para alıyordum. Yerime daha iyi bakıyordum. İlaçlamamı ona göre yapıyordum. Bunları yapamam. O da milli bir kayba sebebiyet verir. Kalite konusunda gerçekten bir sıkıntı olur.”

Yalazı, cumhurbaşkanının görüşleri doğrultusunda bu uygulamanın devam edeceğine inandığını sözlerine ekledi.