Japon ahşap sanatı KUMİKO’yu Türkiye’ye taşıdı.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde yaşayan 43 yaşındaki Erol Başsay, 6 asırlık Japon ahşap sanatı olan Kumiko’yu Türkiye'ye taşıdı.

0
609
KABOTAJ Kurtuluş

Anavatanı olan Japonya’da kağıt kayar kapılar, bölmeler, traversler ve diğer iç tesisat ve süslemelerde kullanılan KUMİKO karmaşık bitki desenleri ve bu tür diğer tasarımlarla güzel bir görsellik sunuyor.

Japonya’da 1400’lü yıllarda imparator Nikko tarafından yaptırılan Toshogu Mabedinin inşası sırasında ahşap kullanılarak yapılan süslemeler ile ortaya çıkan KUMİKO günümüzde bu ülkede halen yaşlı ustalarca icra edilirken, Türkiye’de ise Erol Başsay, tarafından Türk halkı ile buluşturuluyor.

Yapımında hiçbir çivi ve yapıştırıcı kullanılmadan ince ince kesilen orta sertlikteki ağaçların geçirilme yöntemiyle ortaya çıkan dekoratif ve süsleme ürünleri olarak kullanılan Japon ahşap sanatı KUMİKO, Balıkesir’in Edremit ilçesinde 43 yaşındaki bir sanatkar tarafından yaşatılıyor.

Daha önce 18 yıl boyunca basketbol kulüplerinde alt yapı antrenörlüğü yapan Başsay, 2014 yılında bir merakla başladığı Japon ahşap sanatı KUMİKO’yu 4 yıldır profesyonel bir şekilde yapıyor.

2014 yılında Edremit’e yerleştiğini belirten Başsay, www.gazetekorfez.net muhabirine yaptığı açıklamada, “Buraya yerleştikten sonra ahşap el sanatlarına merak saldım. Ne yapabilirim diye internet üzerinden yaptığım araştırmam sonucunda Japon ahşap sanatı KUMİKO’ya rastladım.” dedi.

Bu iş için Japonya’dan çeşitli aletler getirttiğini ve çalışmaya başladığını kaydeden Başsay, “Bugüne kadar birçok çalışmam oldu. İçlerinde ilginç olan bir toplantı masası ve bir tane yaptığım sehpa var. Bunların dışında lambalar var. Bu KUMİKO birçok alanda kullanılıyor. Ara paravan olarak kullanılıyor. Sürgülü kapılarda, kapı, pencere, nihale olarak, bardak altlığı olarak kullanılıyor. Hayalinize gelebilecek her türlü alanda kullanılıyor” diye konuştu.

KUMİKO’nun 1400’lü yıllarda Toshogu Mabedi’nin yapımı sırasında, Japonya’nın dört bir yanından çok sayıda zanaatkar bir araya geldi ve bilgeliklerini paylaştı. Bu ustalardan bir tanesi bu işlemeleri yapmış. Daha sonrasında bunu geliştirmiş. Bunun içerisinde geometrik şekiller ve çiçek desenleri bulunmakta. Sonrasında yayılmış ve halen yapılmakta. Yalnız bunu çok yaşlı ustalar yapıyor. 70-75 yaşındaki ustalar yapıyor. Türkiye’de de benim dışımda bir yapana rastlamadım. Bildiğim kadarıyla sadece ben yapmaktayım şu anda.” İfadesini kullandı.

Başsay’ın yaptığı KUMİKO’lar, 800 ile 20 bin lira arasında satılırken kullanılan ağacın kalitesine ve türüne göre bu rakam daha da yükselebiliyor.

Başsay, yaptığı Japon ahşap sanatı olan KUMİKO’yu Edremit Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesinde açtığı bir sergi ile sanatseverlerle buluşturdu.