Kaliteli Zeytinyağları Ödüllendirildi

0
564
KABOTAJ Kurtuluş

Zeytindostu Derneği 2018-19 üretim sezonunun en kaliteli zeytinyağlarını ödüllendirdi. 12’nci Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışmasının ödül töreni Ankara’da gerçekleştirildi. 51 zeytinyağı numunesinin kalite ödülü aldığı törende zeytinyağının sağlığa olan katkılarına vurgu yapıldı.

 

Zeytindostu Derneği geleneksel hale gelen Ulusal Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması’nın sonuçlarını Ankara’da düzenlediği törende açıkladı. Ankara Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen ödül töreni öncesinde Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya moderatörlüğünde “Dünyada Zeytinciliğin Hedefi” konulu panel ile Beykent Üniversitesi öğretim görevlisi Esat Özata ve aşçılık eğitmeni Asuman Kerkez’in yer aldığı “Mitolojide ve Mutfakta Zeytinyağı” başlıklı söyleşi gerçekleştirildi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nuray Yazıhan’ın zeytinyağının canlı hücreler üzerine etkisi konulu sunumu da ilgiyle çekti. Zeytinyağının sağlığımıza olan katkılarına vurgu yapılan törende son yıllarda ülkemizin zeytinyağı üretiminde kalite çıtasının arttığına da dikkat çekildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Müdürü Gökhan Kızılcı, Aydın Ticaret Borsası Tadım Paneli Başkan Vekili Doç. Dr. Renan Tunalıoğlu, Gastronomi ve Turizm Derneği Başkanı Gürkan Boztepe,

Aşçılık Eğitmeni ve Program Yapımcısı Asuman Kerkez ile Beykent Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Esat Özata’nın konuşmacı olarak yer aldığı etkinliğin ev sahibi Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fügen Özkaya zeytinyağı konusunda ülke çapında farkındalığın arttığını kaydetti.

KALİTE ARTTI

Düzenlenen eğitim faaliyetleri ve kalite yarışmalarıyla ülkemizde kaliteli üretim standardının arttığına dikkat çeken Özkaya, zeytinyağı tüketiminin arttırılmasından çok nitelikli zeytinyağı üretimi ile tüketiminin özendirilmesi gerektiğini savundu. Sağlık bileşenleri korunmuş zeytinyağının şifa kaynağı olduğunun altını çizen Özkaya, “Zeytinyağını sadece bir yağ olarak görmemeliyiz. sofralarımızda tencere yemeklerini pişirdiğimiz bir yağ olarak değerlendirmemeliyiz.

Zeytinyağını doğru şekilde, kusursuz üretip, polifenol içeriği, sağlık bileşenleri yüksek bir ürün olarak tüketmeliyiz. Dolayısıyla bu yağın sağlık değerini öne çıkararak piyasaya bu şekilde sunmak, uluslararası platformda bu şekilde yer almak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

KALİTE İÇİN EĞİTİM

Ödül töreni öncesinde düzenlenen Dünyada Zeytinciliğin Hedefi panelinde konuşan Aşçılık Eğitmeni ve program yapımcısı Asuman Kerkez de zeytinyağının doğru saklanması gerektiğini söyledi. Kerkez, “Üretim de çok önemli ama zeytinyağının sofralara gelene dek saklama koşulları da çok çok önemli. Eğer buna dikkat etmiyorsanız içeriğinde zeytinyağında kusur olarak gördüğümüz maddeler varsa o zaman o zeytinyağını piyasada iyi bir fiyata satmanız mümkün değil. Üretimden şişelemeye kadar her aşamada çok ciddi eğitim verilmeli” diye konuştu.

51 ÖDÜL VERİLDİ

12’inci Ulusal Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması sonunda 51 numune, yapılan duyusal ve kimyasal analiz değerlendirmeleri sonucunda kalite ödülüne layık görüldü. 6 premium madalyanın verildiği yarışmada, 30 altın, 11 gümüş, 4 bronz madalya ödülü sahiplerini buldu.

Öncesinde Anıtkabir resmi töreni gerçekleştirilen program zeytindostlarının katıldığı kokteyl ile sona erdi.

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ