Kanaryalar Edremit’te yarışacak.

Bu yıl Edremit Yorkshire Kanarya Kulübü (EYCC) tarafından 21-22 Ekim’de ikincisi yapılacak olan “Kanarya ırk güzellik” yarışmasına Türkiye, Lübnan, İran, Suriye, İtalya ve Yunanistan’dan binlerce kuşun katılacağı bildirildi.

0
1114

Balıkesir’in Edremit ilçesi, 21- 22 Ekimde “Kanarya ırk güzellik” yarışmasına ev sahipliği yapacak. Bu hafta sonu gerçekleştirilecek ve iki gün sürecek yarışma öncesinde Edremit Belediye Başkanlık makamında bir basın toplantısı düzenlendi.

Edremit Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşecek ve 6 ülkeden binlerce kanaryanın katılacağı yarışmanın ilk gününde aralarında yabancı üyelerinde bulunduğu hakemler binlerce kuş arasından en güzel kanaryayı seçecek. İkinci günde ise kanaryalar halkın ziyaretine açılıp kupa töreni düzenlenecek. Ayrıca yarışma alanında kanarya satışı da yapılacak.

Geçen yıl Bin 700 Yorkshire cinsi kanaryanın katıldığı yarışmada dünya rekoru kırıldığını kaydeden Edremit Yorkshire Kanarya Kulübü (EYCC) Başkanı Kamil Ekici basın toplantısında yaptığı açıklamada “Bizim amacımız Yorkshire Kanarya kuşunun tanıtımını yapmak. Bizim burada yaptığımız yarışma güzellik yarışması olacak. Bunun kıstasları, yapısal değerleri bulunmaktadır. Norm standartları bulunmaktadır. Kuşlar bir manken gibi duracak, bir vücutçu gibi kendini kasacak, gösterecek. İnsandan ürkmeyecek. Sen ona baktıkça o sana bakacak. Öyle bir kuş besliyoruz biz. Yarışmalarımızda 2 İngiliz, bir İtalyan hakem de teşrif edecek. Geçen yıl Bin 700 Yorkshire cinsi kanaryanın katıldığı yarışmada bir dünya rekoru kırıldı. İnşallah bu sene daha iyiye gideceğiz. Bizim amacımız da Yorkshire cinsi kanarya kuşunu geliştirmek. İkinci hedefimiz de Edremit’i buna empoze etmek. Edremit’imizle birlikte Yorkshire kanarya kuşunun tanıtımını yapmak. Kış turizmine destek vermek, bir açılım sağlamak” dedi.

Ekici, bu hafta sonu yapılacak olan “Kanarya ırk güzellik” yarışmasına Türkiye, Lübnan, İran, Suriye, İtalya ve Yunanistan’dan katılım olmasını beklediklerini bildirdi. Ekici, yarışmaya katılan kanaryaların fiyatlarının en az bin lira olduğunu ve üst sınırının bulunmadığını da söyledi.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka da “Edremit’imiz de yeni bir etkinliğe daha merhaba diyoruz. Geçen yıl ilkini yaptığımız Yorkshire Kanarya şovun 2017 yılında ikincisini yapacağız. Geçen yıla göre biraz daha geniş katılımlı olacak. Organizasyon biraz daha coşkulu bir şekilde geçecek diye düşünüyorum. Bu kanarya ırkından yaklaşık bin 700 kuşun yarıştığı Yorkshire şov geçen yıl yapılmıştı. Bu yıl ise geçen yıl yapıldığı otel salonlarının buna yetersiz kalacağını belirledik. Bu nedenle bu yılki yarışmayı Güre Atatürk Spor Salonunda düzenliyoruz. Edremit artık ulusal düzeydeki yarışmaların, sanatsal olayların değil uluslar arası düzeyde de artık sesini duyurmaya başladı. Bu Yorkshire şova çeşitli ülkelerden misafirlerimiz gelecek. Dünyanın en büyük yarışmalarından biri olduğu konusunda oldukça önemli sayıda bu işin uzmanı olan kişiler tarafından iddia edilen Edremit Yorkshire şov gün geçtikçe daha büyüyerek, daha gelişerek devam edecek. Bizlerin amacı bu tip sosyal faaliyetlerle kışın durma noktasına gelen Edremit’teki turizmi kışında devam ettirerek 12 aya çıkarmak” diye konuştu.

Cumartesi sabah başlayacak yarışlar ve etkinlikler Pazar günü akşama kadar sürecek.