Kanaryalar, güzellik için Edremit’te yarışıyor.

0
862
KABOTAJ Kurtuluş

Edremit Belediyesi’nin ev sahipliğinde Edremit Yorkshire Kanarya Kulübü (EYCC) tarafından organize edilen 2018 Yorkshire Show kapsamında Türkiye genelinden gelen 2 bin kanarya dereceye girebilmek için duruşuyla, sesiyle ve renklerinin canlılığıyla yarıştı.

Jüri üyeliklerini kanarya konusunda dünyada otorite olarak kabul edilen İngiliz, İtalyan ve Belçikalı 3 hakemin yaptığı yarışmalarda en iyi 7 kuş ‘Best Seven’ seçilecek. Güre Atatürk Spor Salonunda yapılan yarışların ilk gününde kanarya sevenler yarışlara büyük ilgi gösterdi.

Yarışlar hakkında bilgi veren Edremit Yorkshire Kanarya Kulüp Başkanı Kamil Ekici Edremit Yorkshire Kanarya yarışmasının 3.’üncüsünü yaptıklarını ve bundan dolayı da mutlu olduklarını bildirdi.

Ekici yaptığı açıklamada; “Bu 2018 yılının ilk Yorkshire Kanarya Yarışmasıdır. 2 bin kuşun katılımıyla bir dünya rekoru daha kırmış durumdayız. Yarışmamızın katılımcılarının yüzde 90’ı Türkiye’den yüzde 10’luk kısmı da İtalya, Yunanistan, Lübnan, İran ve Irak’tan” dedi.

Yarışmalarda kuşların seçiminde duruşuna, şekline, tüy ve bacak yapısına kadar değerlendirildiğini belirten Ekici, “Bizim kuşlarımız güzellik kuşları. Duruş, model, şekil hepsi bir arada değerlendiriliyor. Kuşların tüy yapısı, bacak yapısı, kafa yapısı hepsinin bir bütünü oluşturuyor. Bu kuşlardan dereceye giremeyenlerin fiyatı 2 bin lira, dereceye giren kuşlar da derecelerine göre 10 bin ila 20 bin lira arasında alıcı buluyor. Şampiyon olan kuşa zaten değer biçilemez” diye konuştu.

2018 Yorkshire Show’a katılmak için 10 tane kanarya ile Gaziantep’ten gelen emekli öğretmen Hasan Asar, yaklaşık bir senedir kanarya beslediğini ifade ederek, “Yorkshire beslerken de arkadaşlarımın çok desteğini gördüm. Şu anda da getirdiğim 10 kuştan bir tanesi derece yaptı. Çok güzel bir yarışma oluyor. Çok nezih bir ortamda geçiyor. Doğayı sevmek insanları, hayvanları sevmekle başlar. Tamer Acar ve Kamil Ekici arkadaşlarımın kümeslerine gittiğimde çok güzel kuşlar görünce ben de Yorkshire merakı oradan başladı. Kuş beslemek insanı bir çok olumsuz şeylerden uzak tutuyor. Kahveye gidip okey oynuyordum, kuşlar sayesinden o ortamlardan uzaklaştım. Kuş beslemek harika bir duygu” şeklinde konuştu.

Yarışlar ve etkinlikler pazar günü akşama kadar sürecek.