Karaayıt mahallesinde madencilere Ayvalık Tabiat Platformundan anlamlı ve sert tepki

0
160
KABOTAJ BAYRAM

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin kırsal mahallesi Karaayıt’ta;10 yıl önce kurulan demir zenginleştirme tesislerinde,  demir ve bakır madeni işletmesi  yapan firma ile çed olumlu  kararından kaynaklı  halen davalar devam etmektedir.  Bölge genelinde çevresel sorunlarını beraberinde getiren ve bu işletmenin depolama alanını büyütebilmek için devlete ait yeni hazine arazilerini tahsis etmeye çalıştığını savunan Ayvalık Tabiat Platformu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ayvalık Tabiat Platformu sözcüsü Nebahat DİNLER yaptığı açıklamada :  Şimdi şirket yeni bir atık depolama tesisi yapmak istiyor. Bunun için başvuru yapılmış. 12 Eylül’de Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü sayfasındailan edildi. 15 Ekim’de de Halkın Katılım Toplantısı var.
Salı akşam üstü Karaayıt Köyü’ne gittik. Muhtarla ve köylülerle görüştük.

BİLFER Demir Madeni ve zenginleştirme tesisinin çevreye, üretime, yaşama verdiği zararları yerinde gözlemledik. Kurumuş domates fidelerini, ot bulamayan cılız ve hasta hayvanları, başına gelen felakete isyan eden yaşlıları gördük. Muhtar başta olmak üzere köyün gençleri isyanda, kendi çektikleri fotoğraf ve videoları da verdiler bize dedi.

DİNLER sözlerine “AYVALIK BİLFER ATIK DÜZENLİ DEPOLAMA TESİSİ PROJESİ ÇED BAŞVURU dosyasını inceledik. Uzmanlardan görüş aldık. Bazıları henüz gelmedi. Hazırladığımız raporu dün belediye meclisinde guruplara ve çevre komisyonuna verdik. Ayrıca Madra Barajı dibindeki maden ocağının ruhsatının iptali için MİGEM’e dilekçe gönderdik dedi.

Açıklamalarına Karaayıt mah.muhtarı “çektirdiği video’da,”Yetkililer bizlere yardım eden diyor.Çocukların çoğunun broşit olduğunu,gürültü ve tozdan dolayı aşırı rahatsız olduklarını, şirketin meralarında atık barajı yapmak istediklerinden dolayı  aşırı rahatsız olduklarını söyledi.

Muhtar Kaçar, köyünde hayvancılığın yanı sıra zeytin, çam fıstığı üreticiliği gibi faaliyetlerin de yapıldığını belirterek “Maden on yıldır zaten yaşamımızı kabusa çevirdi. Şimdi 120-130 dönüm daha mera alanımızı istiyor. Buraları da verirsek hayvanlarımızın otlayacak alanları tamamen ortadan kalkacak” diye konuştu.

HABER : BÜLENT ÖZGEN