Karadenizliler Kazdağları’nda Yayla Şemliği

2 yıl aradan sonra 13.'ncü kez düzenlenen “Körfez Karadenizliler Yayla Şenlikleri”nde bir araya gelen yaklaşık 5 bin Karadenizli, kemençe eşliğinde eğlendi ve saatlerce horon tepti.

0
1108

Edremit Körfezi’ndeki Karadenizliler, Kaz Dağları’nın eteklerinde düzenlenerek geleneksel hale getirilen 13.’ncü “Körfez Karadenizliler Yayla Şenlikleri’nde iki yıl aradan sonra bir araya geldi.
Edremit Körfezi’nde bulunan Karadenizliler Derneği tarafından organize edilerek geleneksel hale getirilen Yayla Şenliği, Kaz Dağları eteklerindeki Havran ilçesi Hanlar Mevkisinde piknik havasında geçti.
Yaklaşık 5 bin Karadenizlinin katıldığı şenliklerde büyük coşku yaşandı. Sabah saatlerinde gelmeye başladıkları şenlik alanında çadır kuran Karadenizliler, doyasıya eğlendi.
Geleneksel yemeklerin yanında mangal keyfinin de yaşandığı Kazdağı eteklerinde birlik ve beraberliğin gözler önüne serildiği geleneksel 13.’ncü “Körfez Karadenizliler Yayla Şenlikleri”nde yediden yetmişe herkes kemençe eşliğinde horon teperken kimi Karadenizliler ise güzel havanın keyfini mangal yaparak çıkardılar. Minikler ise büyüklerin yaptıkları hamaklarda veya salıncaklarda salındılar. Kimi vatandaşlarda güzel havanın keyfini uyuyarak çıkardı.
Edremit Körfez Karadenizliler Derneği Başkanı Yusuf Şahintürk

yaptığı açıklamada “Bu yıl şenliğimizin 13.’ncüsünü düzenliyoruz. 2015’te gezi olayları, 2016’da tarbe girişiminden dolayı ara vermiştik. Ne olursa olsun bu yıl yayla şenliğini yapacağız dedik. Türkiye’nin her yerinden şenliğe katılanlar var. Kültürümüzü yaşatmaya çalışıyoruz. Körfez ilçelerindeki Karadenizlilerin, memleketlerine gidemeyenlerin hasretlerini gidermeye çalışıyoruz” dedi.

Şahintürk, şenliklere yaklaşık 5 bin kişinin “Kazdağı Karadenizliler Yayla Şemliği”ne katıldığını bildirdi.

Altınoluk Karadenizliler Derneği Başkanı Nizam Bayram, memleketlerinden uzak yaşayan körfez halkından, memleketin ücra köşelerinden buralara kadar gelip buranın kültürüyle birleşmek, bütünleşmek ve birirleriyle kaynaştırmayı amaçladıklarını söyledi.

Bayram şunları kaydetti;

“Bu 13.’ncü etkinliğimiz. 2 yıl ara vermemizden dolayı bundan sonraki süreç içerisinde bunu her yıl tekrarlamayı planlıyoruz. Burada çok güzel bir ortam var. horonumuzu, kendi kültürümüzü burada değerli hemşerilerimizle ve bölge insanının katılımlarıyla birlikte geliştirerek büyütmeye çalışıyoruz. Bütün amacımız budur. Bunu da yaşatmaya çalışıyoruz.”

Trabzon Akçaabat’tan 10 sene önce gelerek Burhaniye ilçesine yerleşen Nuran Demirci, “Biz her sene bu şenliğe severek geliyoruz. Bugün yayla şenlikleri bizim memlekette de var ama biz burada memleket hasretimizi gideriyoruz.” diye konuştu.

Balıkesirli olan Melek Güler, “Şenliklere ilk kez geliyorum fakat çok çok güzel oldu. Bundan sonra inşallah kaçırmadan her zaman geleceğim. Karadenizlileri çok seviyorum. Karadeniz gezisine katılmıştım çok mert insanlar” sözlerini kullandı.

Trabzon’dan şenlik için Edremit Körfezine gelen Batuhan küçükarslan da şunları söyledi;

“Bu sene şenlikler çok güzel oldu. Daha kalabalık bir kitleye ulaştık. Çok güzel çok eğleniyoruz.”

Kazdağı Karadenizliler Yayla Şenliklerine Ak Parti Balıkesir Milletvekili MKYK Üyesi Ali Aydınlıoğlu, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı ve çevre ilçelerin belediye başkanlarının yanısıra çok sayıda vatandaşlar katıldı.