Kasaplar kıyma ve sucuk mesaisi yaptı

0
1121
KABOTAJ Kurtuluş

-Kasapların kıyma mesaisi

Balıkesir’in Edremit ilçesinde kurban etlerini uzun süre sağlıklı saklamak isteyen ve uzmanların önerilerini dinleyen vatandaşlar, genellikle kıyma ve sucuk yaptırmak için kasapların yolunu tuttu. İlk gün kurban kesen kasaplar, etleri kıyma yaptırmak isteyenlerin talebine cevap vermeye çalışıyor. Kasapların önünde yoğunluk yaşanıyor.

Edremitli Kasap Yakup Akçil, sabahın erken saatlerinde iş yerini açtığını, gün boyu kıyma, kuşbaşı yapımı ve sucuk için yoğun talep aldığını söyledi.

Bayramda amaçlarının et satmak olmadığını, vatandaşların kestiği kurbanların etlerini işlemek olduğunu dile getiren Akçil, “Tabi ki bu yılda bir kez olan bir şey. Biz de buna istinaden bugün satış yapmaktan imtina edip vatandaşın işini görmektir amacımız” dedi.

eti sadece kıyma ve kuşbaşı olarak işlemediklerini vatandaşlardan gelen istek doğrultusunda sucuk da yaptıklarını anlatan Akçil, şunları söyledi;

“Bizim sucuk yapma iznimiz ve kendi patentimiz de vardır. Kasap dükkanımızın arkasındaki tesisimizde vatandaşlarımızın sucuklarını da yapıyoruz. Bayramın ikinci gününden son gününe kadar vatandaşların kurban etlerini işliyoruz. Sucuğu da harcını karıp dinlenmeye bırakıyoruz. Yaklaşık Baharatı katılmış et 3- 4 gün dinlendikten sonra sucuk dolduruyoruz. Biz geçen sene de kıymayı ve kuşbaşı eti kilosu 1.5 liradan işlemiştik, yine 1.5 liraya kıymayı çekiyoruz ve eti işliyoruz. Sucuğun kilosunu da 10 liraya yapıyoruz. Bu fiyata baharat, sarımsak ve bağırsak dahil.”

Kasap İsmail Kısabacakoğlu da kurban etinin kilogramını 2 liraya kıyma yaptığını ya da küçük parçalara böldüklerini, geç saatlere kadar çalışacaklarını kaydetti.

Kısabacakoğlu, “Vatandaşlarımız bayram dolayısıyla kestikleri kurbanlık etlerini bize getiriyor kıyma, kuşbaşı veya sucuk yaptırıyor. Biz de onları geri çevirmemek için yoğun biçimde çalışıyoruz. Mesaimiz gece de devam ediyor. Hem kıyma yapıyoruz. Hem sucuk yapıyoruz” diye konuştu.